Bitti mi sanmıştınız? Ne yazık ki USB bellekler tehlike saçmaya devam ediyor
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Bitti mi sanmıştınız? Ne yazık ki USB bellekler tehlike saçmaya devam ediyor

0

 

USB bellekler aracığıyla sistemleri ele geçiren siber saldırıların çok gerilerde kaldığını mı düşünüyorsunuz? Bizce bir daha düşünün…

Yeni bir araştırmaya göre, bulut kullanımındaki artışa rağmen, fiziksel depolama sürücüleri hala kötü amaçlı yazılımlara ev sahipliği yapıyor.

Siber güvenlik uzmanları, 2023’ün ilk yarısında USB tabanlı yaşanan güvenlik ihlallerine ilişkin olaylarda artış kaydettiklerini ve kişisel bilgilerin çalınması konusunda USB sürücüleri kullanan saldırıların sayısında 3 kat artış görüldüğünü açıkladı.

USB kaynaklı zararlı yazılım saldırıları artıyor


Birçok kullanıcı için USB belleklerin zamanı doldu. Geçtiğimiz yıllarda kullanıcılar tarafından oldukça popüler olan USB bellekler, siber suçlular tarafından da kötü amaçlı yazılımları yaymak için kullanıldı. Ancak görünüşe göre bu yöntem hala revaçta. Günümüzde saldırganlar bu saldırıları daha sofistike hale getirmek zorunda kalsalar da, bazıları hala eski yöntemleri kullanmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Siber güvenlik uzmanlarının filtresine takılan SNOWYDRIVE isimli kötü amaçlı yazılım, saldırganlara ana sistemdeki bir arka kapı aracılığıyla uzaktan sistem erişim komutları verme yeteneği veren modern örneklerden biri. Bu zararlı yazılım, Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki inşaat, mühendislik, işletme hizmetleri, hükümet, sağlık, ulaşım ve perakende sektörlerindeki hassas bilgileri çalmayı amaçlıyor. Analistler bu saldırıyı Çin bağlantılı siber casusluk aktörü olan TEMP.Hex’e atfediyor.

Evet, son kullanıcı olarak belki de bu girişim sizi hedef almıyor olabilir. Ancak yine de bilgisayarınıza taktığınız USB belleğin içinde ne olduğundan emin olmanız yararınıza…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir