5 GHz internet bağlantısı kullanmak için yapılması gerekenler!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

5 GHz internet bağlantısı kullanmak için yapılması gerekenler!

0

Bilgisayarınızda 2.4 GHz yerine 5.0 GHz Wi-Fi bağlantısı kullanmak için çeşitli adımlar bulunuyor. İşte izlenmesi gereken adımlar.

Kabloya ihtiyaç duymadan internete bağlanmamızı sağlayan Wi-Fi ağları üç farklı frekans bandında çalışabiliyor. Bu frekans seviyeleri ise 2.4 GHZ, 5.0 GHz ve 6.0 GHz olarak sıralanıyor. Frekans ne kadar büyükse internet hızı da o kadar artıyor.

Bilgisayarınızı 5 GHz Wi-Fi bağlantısına zorlama nasıl yapılır?

Yüksek frekansların tek sorunu ise düşük frekanslara göre çekim alanının daha dar olması. Duvarlar tarafından daha kolay engellenen büyük frekanslar nedeniyle bilgisayarlarımız daha geniş ağ sunan küçük frekanslı bağlantılara yönelebiliyor. Windows 11 sayesinde ise Wi-Fi ayarını yüksek frekansa ayarlamak mümkün.


5 GHz bandı 6 GHz’den çok daha yaygındır ve daha uzun bir menzile sahip. Ayrıca, ister yönlendiriciler ister bilgisayarlar olsun, çoğu modern ekipman 5 GHz Wi-Fi’yi destekliyor. Bu nedenle Wi-Fi kullanıyorsanız genellikle en iyi seçeneğin bu olduğunu söyleyebiliriz.

5 GHz Wi-Fi kullanabilmek için hem bilgisayarınızın hem de modeminizin bu desteğe sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Sonrasında ise bilgisayarınızda 2.4 GHz yerine 5.0 GHz internet bağlantısı kullanmak için çeşitli adımlar bulunuyor.

Yüksek hızlı internet bağlantısı kullanmak için izlenmesi gereken adımlar:

Görev çubuğundaki Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
Ağ bağdaştıcıları bölümünü genişletin
Wireless ile ilgili seçeneğine üzerine gelin ve sağ tıklayın
Açılan pencerede Özellikler kısmını seçin
Üstteki seçeneklerden ‘Gelişmiş’ sekmesini açın
Bu kısımda ‘Preffered Band’(Tercih Edilen Grup)
 seçeneğine, farklı görsel olabilir (5 Ghz için kanal genişliği) gibi  tıklayın
Sağ tarafta çıkan bölümde 5G First seçeneğini seçin
Sonrasında ‘Tamam’ diyip çıkış yapabilirsiniz.
 

Tüm bu ayarlardan sonra artık bilgisayarınız öncelikle 5 GHz frekansa sahip olan ağa bağlanmayı tercih edecektir. Böylelikle özellikle modeme yakınken fark etmeden düşük hızlı internet kullanmaktan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Bu Wi-Fi ayarı ile birlikte bilgisayarlar daha geniş çekim alanı olan 2.4 GHz bağlantılar yerine öncelikle 5 GHz frenkansa sahip ağı tercih edecek. Peki siz bilgisayarınızda bu ayarı yaptınız? Sonuçları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap