Microsoft, Eskilerin Eskisi MS-DOS 4’ü Açık Kaynak Hâle Getirerek Ölümsüzleştirdi
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Microsoft, Eskilerin Eskisi MS-DOS 4’ü Açık Kaynak Hâle Getirerek Ölümsüzleştirdi

0

 

Teknoloji devi Microsoft, IBM ortaklığıyla MS-DOS 4’ü açık kaynak olarak GitHub’da paylaştı.

Microsoft’n efsanevi işletim sistemi Windows dediğimizde ve en eskileri düşünmeye kalktığınızda muhtemelen çoğumuz Windows 98’e kadar gidebileceğiz. Fakat teknoloji devi, Windows’u olmadan önce de bir işletim sistemi kullanıyordu. Tema ve arka plan oluşturma gibi şeylerin lükse girdiği bu dönemlerde kullanılan işletim sistemi DOS ismindeydi.

Her ne kadar grafik açısından şu an göze hoş gelmese de güncel olarak kullandığımız bilgisayarların temeli orada atıldı. 10 yıl önce Microsoft, MS-DOS 1.25 ve 2.0’ın kaynak kodlarını Bilgisayar Tarihi Müzesiyle paylaşmıştı. Şimdiyse MS-DOS 4.00, yani çoklu görev sürümü paylaşıldı.

Şimdiyse MS-DOS 4.00’ın kaynak kodu paylaşıldı.

IBM ortaklığıyla kodları paylaşan Microsoft, bu sayede söz konusu teknolojinin arşivlenmesini ve kullanılmasını da mümkün kılmış oldu. Microsoft Açık Kaynak forumunda paylaşılan arka plan bilgilerinde, Connor Starfrost Hyde’ın disketlerinde yayınlanmamış beta sürümlerini bulduğu belirtildi.

İşletim sistemi için bir açık kaynak lisansı alma umuduyla Hyde, Microsoft’a ulaşmış. Fakat o dönemde işletim sistemini tek başına ortaya koymayıp IBM’den de yardım alan Microsoft için bu pek de kolay görünmemiş. Ama en sonunda IBM ortaklığıyla kaynak kodunu GitHub’da paylaştılar. 36 yıllık kodu başarılı şekilde çalıştırabildiğini söyleyen şirket, orijinal bir IBM PC XT modelinde bunu gerçekleştirmiş. Söz konusu GitHub sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://cloudblogs.microsoft.com/opensource/2024/04/25/open-sourcing-ms-dos-4-0/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir