Yunanistan’dan yenilenebilir enerji konusunda dev adım !
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yunanistan’dan yenilenebilir enerji konusunda dev adım !

0

Yunanistan kurduğu devasa güneş tarlası ile yenilenebilir enerji üretimi konusunda önemli bir adım attı.

 

Enerji üretimi şuanda en çok önem verilen konuların başında geliyor. Yıllar boyunca enerji üretmek adına farklı yöntemler kullandık. Ancak şimdiye kadar kullanılan sistemler doğa dostu olmaktan oldukça uzaktı. Yenilenebilir enerji sistemleri ile birlikte ise artık doğaya mümkün olan en az zararı vermek hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda birçok ülke yenilenebilir enerji üzerinde çalışıyor. Özellikle güneş enerjisi yenilenebilir enerji konusunda başı çekiyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde güneş tarlaları kuruluyor. Yunanistan da kurduğu güneş tarlası ile yenilenebilir enerji üretimi konusunda önemli bir adım attı.

Yunanistan Avrupa’nın en büyük güneş tarlasını kurdu!

 

Yunanistan, ülkenin Batı Makedonya bölgesindeki Kozani şehrinde 204 megavatlık (MW) bir güneş tarlasının açılışını yaptı. Kurulan sistem, çift yüzeyli panellere sahip en büyük güneş tarlası özelliğini taşıyor. Güneş tarlasının kurulum maliyetinin ise 130 milyon euro olduğu açıklandı.

 

Güneş tarlası 500.000 çift panele ev sahipliği yapıyor. 350 GWh‘lik elektrik üretecek olan güneş panelleri sayesinde yılda 75.000 eve elektrik sağlanacak. Sistemin birkaç hafta içerisinde Yunanistan’ın ana elektrikik şebekesine bağlanacağı açıklandı.

Çift taraflı güneş panelleri, her iki taraftan da ışık toplayarak daha verimli şekilde çalışıyor. Tek yüzlü panellere oranda yüzde 30 oranında daha fazla enerji üretebilen paneller sayesinde belirli bir alandan daha fazla enerji elde edilebiliyor. Panellerin güneşe dönük olmayan tarafları zeminden yansıyan ışığı kullanarak enerji üretebiliyor.

İlk etapta daha yüksek kurulum maliyetine sahip olsalar da çift taraflı güneş panelleri çok daha verimli olmaları ile ön plana çıkıyor. Bu yüzden ticari ya da kamu ölçeğinde bu sistemler daha çok tercih ediliyor.

 

Peki siz güneş panelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir