Bilgisayarı yavaşlayanların denemesi gereken çözümler
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bilgisayarı yavaşlayanların denemesi gereken çözümler

0

Bilgisayarım yavaşladı diyenler toplanın! Yavaşlamaya neden olabilecek sorunları sizler için araştırdık. İşte bu problemin nedenleri…

 

Özellikle evden çalışma ve eğitim günlerinde bilgisayarlarımız hiç olmadığı kadar önemli. Ancak eski ya da yeni fark etmeksizin kullanıcıların yaşadığı sorun aynı. İlk alındığı zaman oldukça hızlı olan bilgisayarlar, kısa süre içerisinde yavaşlamaya ve sorunlar çıkarmaya başlıyor. Bu durum bilgisayarım yavaşladı cümlesinin sık sık dile getirilmesine neden oluyor.

Ancak kullanıcıların kafayı yemeden ve bilgisayarlarını teknik servise göndermeden önce yapması gereken şeyler var. Sizin için bunları araştırdık.

Bilgisayarım yavaşladı ne yapabilirim?

Unutmayın ki yavaşlamanın daima birden çok nedeni olabilir. Eğer sorun donanımdan kaynaklanıyorsa kullanıcıların yapabileceği pek bir şey yok. Ancak çoğu zaman sorunun kaynağının yazılımdaki basit sorunlardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? işte bunlardan bazıları.

  • Arka planda çalışan uygulamaları kısıtlama

Bilgisayarlarımıza pek çok yazılım yüklüyoruz. Müzik dinlemek için Spotify, sesli sohbet için Discord ya da çevrimiçi eğitim için Zoom derken onlarca farklı program birikiyor. Bu programların pek çoğu bilgisayarımız ile birlikte açılıyor ve arka planda çalışarak RAM gibi kaynakları tüketiyor. Bu sorun, her kullanıcının ilk kontrol etmesi gereken şeylerin başında geliyor.

Yapmanız gerek şey ise oldukça basit. Arama çubuğuna yazarak ya da Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açmak. Daha sonra başlangıç kısmından işletim sistemi ile açılan uygulamaları görebilir ve otomatik çalışmasını istemediklerinizi etkisizleştirebilirsiniz.

  • Hard Disk kapasitesi

Neredeyse her elektronik ürün gibi bilgisayarlar da belirli bir depolama alanına sahip. Her ne kadar kıyas yaptığında bu alan oldukça büyük olsa da yetersiz kalabiliyor. Kısa süre içerisinde dolan Hard Disk, zamanla dolduğunda bir bilgiyi arayıp bulması daha uzun sürüyor.

Bu nedenle yavaşlık sorunu yaşanabiliyor. Bilgisayarı yavaşlayan kullanıcıların, mutlaka depolamayı kontrol etmesi gerekiyor. Çözüm olarak ise kullanılmayan ve artık ihtiyaç olmayan programları kaldırmayı deneyebilirsiniz.

  • Tozlanma

Bilgisayarlar da diğer elektronikler gibi elektrik tüketerek çalışır. Tüketilen enerji ortaya ısının çıkmasına neden olurken, parçaların bozulmaması için soğutma sistemleri devreye girer. Ancak zaman içinde bilgisayarın içinde biriken toz, hava kanallarının tıkanmasına ve soğutma parçalarının düzgün çalışmamasına neden olur. Yavaşlık şikayetlerinin nedenlerinden biri olan bu durum, basit bir temizlik ile çözülebilir.

  • Yanlış yazılım kullanımı

Teknoloji ilerledikçe işin yazılım kısmı da gelişiyor. Ancak tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da yazılımlar daha modern teknolojilere uygun geliştiriliyor. Windows 10 gibi daha yeni donanımlar için yapılan işletim sistemleri, eski donanımlarda gittikçe daha kötü performans sergiliyor. Ne yazık ki bu sorunu yaşayan kullanıcıların ya yeni donanıma geçmesi ya da eski yazılımı kullanması dışında çözümü bulunmuyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap