Starlink ortalama internet hızı belli oldu: Dudak uçuklatıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Starlink ortalama internet hızı belli oldu: Dudak uçuklatıyor!

0

Starlink ortalama internet hızı onlarca ülkenin sabit ağını geride bıraktı. Starlink uydudan internet için son durum ne?


SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti, dünya çapında indirme hızları sağlama konusunda geniş bant interneti geride bırakmaya devam ediyor. Yeni rapor, son araştırmasını yayınlayan internet hız testi firması Ookla’dan geliyor.

Starlink internet ağı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri için önceki çeyreğe göre ortalama indirme hızlarında gözle görülür bir artış yaşadı. ABD haricinde Kanada, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkelere sunduğu internetin indirme/yükleme hızları dikkat çekiyor.

Starlink’in uydu internet hızı 14 ülkeyi geride bıraktı


Speedtest’in son raporu Amerika Birleşik Devletleri dahil 18 ülkeyi kapsıyor ve Starlink’in çoğu ülkede geniş bant indirme hızlarını geride bıraktığını gösteriyor. SpaceX’in hizmeti ABD’deki 3. çeyreğin 87.25 Mbps hızına kıyasla 4. çeyrekte 104.97 Mbps’ye ulaştı. Bu, üç ay içerisinde yüzde 20’lik artışa ve Starlink çanakları için yapılan yazılım güncellemesinin önemine işaret ediyor.

Ancak ABD’deki en yüksek ve en düşük hızlar arasında orantısız farklar olduğunu da belirtmek gerekiyor. En yüksek indirme hızı Florida’da (191.08 Mbps) iken, en düşük indirme hızı Oregon (64.95 Mbps) eyaletindeydi.

Starlink, Ookla’nın anketine dahil edilen 18 ülkenin 14’ünde ülkenin sabit internet sağlayıcılarından daha iyi performans gösterdi. En büyük fark ise Starlink’in sabit geniş bant indirme hızına neredeyse üç kat fark attığı Avustralya’daydı. Avustralya’daki medyan sabit indirme hızı 51,35 Mbps iken, Starlink 141,55 Mbps’lik bir hız sağladı.

Starlink’in ayrıca diğer ülkelerde de performansı dikkat çekti. Kanada’da 106.64 Mbps, Birleşik Krallık’ta 121.94 Mbps, Belçika’da 155.15 Mbps ve Almanya’da ise 115,58 Mbps ortalama internet hızına sahip olduğu ortaya çıktı.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell tarafından yapılan açıklamalara göre internet ağı 1 trilyon dolarlık bir pazar ve sonuçlar, SpaceX internet takımyıldızını oluşturmaya devam ederken, hizmetinin zaman içinde geliştiğini gösteriyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir