Windows 11’de Fotoğraflar uygulaması tamamen değişti! İşte yeni özellikler
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 11’de Fotoğraflar uygulaması tamamen değişti! İşte yeni özellikler

0

Microsoft, Fotoğraflar uygulaması için galeri görünümünü tamamen değiştiren ve bazı yeni özellikler ekleyen büyük bir güncelleme yayınladı.

Windows 11 bir yılı aşkın bir süredir piyasada ve yakın zamanda 22H2 sürümü ile ilk büyük güncellemesini aldı. Yeni nesil ile birlikte yeni bir tasarıma kavuşan işletim sisteminde yenilikler devam ediyor. Yeni güncelleme ile birlikte Fotoğraflar uygulaması da önemli bir değişikliğe kavuştu.
Fotoğraflar uygulaması yepyeni bir görünüme kavuştu

Microsoft, Fotoğraflar uygulaması için galeri görünümünü tamamen değiştiren, bazı yeni özellikler ekleyen ve bazı eski özellikleri kaldıran büyük bir güncelleme yayınladı. Henüz tüm bilgisayarlara ulaşmayın bu güncellemeyi Microsoft Store üzerinden kontrol etmek mümkün.


Yeni Fotoğraflar uygulaması, tamamen yenilenmiş bir galeri görünümü ve geliştirilmiş gezinme özelliğini beraberinde getiriyor. Uygulamanın ana aşaması en son fotoğrafları göstermeye devam ediyor ancak ekranın sol tarafında farklı klasörlerin bulunduğu bir bölüm yer alıyor.

 

Fotoğraflar uygulaması bu yeni gezinme bölümü ile birlikte dosyaların daha kolay bulunabilmesini hedefliyor. Bu bölümde cihazdaki fotoğrafların yanı sıra OneDrive, iCloud ve sık kullanılan fotoğraflar için de bir sekme yer alıyor. Bu bölümün alt kısmında ise OneDrive’da ne kadar depolama alanının kaldığıyla ilgili bilgiler de yer alıyor.

Galeri görünümü tamamen değişirken artık fotoğrafların tarihlere göre ayrılmadığını görüyoruz. Ancak ekranı kaydırdıkça yukarıdaki pencerede fotoğrafların hangi tarihte eklendiği belirtiliyor. Ayrıca yeni ‘Nehir’ seçeneği ile fotoğraflar orijinal en-boy oranına göre ön izlemeye sunuluyor. Bunun yanı sıra artık sadece fotoğrafları ve videoları görmek için bir filtre özelliğine de uygulamada yer veriliyor.

Güncelleme ile birlikte uygulama içi etkileşim yolları da değişmiş. Artık bir fotoğrafı görüntülemek için iki kere tıklamak gerekiyor. Diğer yandan bir kere tıklandığında ise fotoğraf seçiliyor. Fotoğraf seçildikten sonra sağ üst tarafta çıkan menüden istenen değişiklikler yapılabiliyor.

Fotoğraf görüntüleme artık önceki sürümlere göre oldukça farklı olacak. Bir fotoğrafa çift tıkladığınızda yeni bir sekme açılırken, seçtiğiniz fotoğraf büyük bir şekilde karşınıza çıkıyor. Açılan pencerenin üst kısmında seçilen fotoğrafı düzenlemek için çeşitli seçenekler yer alıyor. Fotoğrafın alt bölümünde ise küçük kareler halinde galerinizi görüyorsunuz.

Diğer yandan yeni Fotoğraflar uygulamasında artık bir video düzenleyici olmadığını görüyoruz. Bunun nedeni ise artık Windows 11’de sunulmaya başlanan Clipchamp uygulaması. Clipchamp, Fotoğraflar uygulamasına kıyasla daha fazla düzenleme seçeneği ve daha karmaşık özelliklere sahip gelişmiş bir program olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Fotoğraflar uygulamasındaki ayarlar sayfası da önemli ölçüde yenilenmiş ve basitleşmiş durumda. Uygulamada tema, bir dosya silinirken istenen izin ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok yeni seçenek sunuluyor. Ayrıca OneDrive veya iCloud’a erişimi devre dışı bırakabileceğiniz gibi bu seçenekleri kenar çubuğundan tamamen kaldırmak da mümkün.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir