1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Saniyede 1,5 km Hızla İlerleyen Nesnelerle Çarpışmaya Dayanıklı Yeni Bir Materyal Üretildi

Saniyede 1,5 km Hızla İlerleyen Nesnelerle Çarpışmaya Dayanıklı Yeni Bir Materyal Üretildi
0

Bilim insanları, sentetik biyoloji vasıtasıyla yeni bir materyal ürettiler. Bu materyal, süpersonik hızda gidebilen nesnelerle çarpışmalara karşı koruyabilme yetisine sahip.

Birleşik Krallık’ta bulunan Kent Üniversitesindeki iki profesör ve araştırma ekipleri, kurşun geçirmez yelek ve uzay seyahatinde çığır açacak yeni bir materyal keşfetmeyi başardılar. Sentetik biyoloji yoluyla elde edilen bu materyal, çok hızlı ilerleyen nesnelerle çarpışmaya dayanıklı.

Çok hızlı dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor bilmiyoruz ama şöyle bir örnek verelim: Ortalama bir mermi, saatte 3.000 km hızla gider. Bu yeni materyal, ondan çok daha hızlı gidebilen nesneleri durdurabilme yetisine sahip.

Saniyede 1,5 km hızla gidebilen nesneleri durdurabilen yeni materyal: TSAM

Bilim insanlarının TSAM (Talin Çarpışma Önleyici Materyal) ismini verdiği bu yeni materyal, saniyede 1,5 km hızla, saatte tam 5.400 km (ki bu da süpersonik hız demek) hızla gidebilen nesneleri durdurabiliyor. Durdurabilmesinin yanı sıra, üzerine kaplandığı, yani koruduğu nesnenin bozulmasını engelleyebilecek kadar dayanıklı.

Materyalin üreticilerinden Profesör Ben Goult, maddeyi şöyle açıklıyor: “Hücrenin doğal amortisörü olan talin proteini üzerindeki çalışmalarımız, bu molekülün gerilim altında açılan ve gerilim düştüğünde yeniden katlanan bir dizi ikili anahtar alanı içerdiğini ortaya çıkardı.

Kuvvete karşı verilen bu tepki, talin proteinine moleküler şok emici (çarpışma absorbe edici) özelliklerini vererek büyük kuvvet değişikliklerinin etkilerinden koruyor. Talini bir TSAM’a polimerize ettiğimizde, malzemeye inanılmaz özellikler kazandıran talin monomerlerinin şok emici özelliklerini bulduk.”

Bilim insanlarının keşfettiği bu materyal, özellikle kurşun geçirmez yelek endüstrisi ve uzay seyahatinde çığır açıcı özelliğe sahip olabilir.

Kaynak: https://scitechdaily.com/ground-breaking-new-shock-absorbing-material-can-stop-supersonic-impacts/
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap