Xiaomi vitesi artırdı: Altı modele daha MIUI 14 geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Xiaomi vitesi artırdı: Altı modele daha MIUI 14 geliyor!

0

Xiaomi, önümüzdeki günlerde 6 model için Android 13 tabanlı MIUI 14 sürümü yayınlayacak. İşte sürümle ilgili ayrıntılar!


MIUI 14 güncellemesini uyumlu modelleri için dağıtan Xiaomi, yakında tanıtılması beklenen Android 14 öncesi mevcut sürümün dağıtımını tamamlamak istiyor. Bu noktada son dönemde daha çok giriş ve orta segmente odaklanıldığını görüyoruz. Son olarak 6 model daha Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi alacak.
Xiaomi’den altı modele MIUI 14 güncellemesi

Xiaomiui’nin haberine göre Xiaomi, önümüzdeki günlerde 6 model için kararlı Android 13 tabanlı MIUI 14 sürümü yayınlayacak. Söz konusu modeller giriş ve orta segmente hitap ederken, güncellemenin Android 14’ün tanıtımı öncesi cihazlara ulaşması bekleniyor.


 
Redmi Note 11 Pro 5G V14.0.1.0.TKCEUXM (veux)
Redmi 10C V14.0.2.0.TGEMIXM (fog)
Redmi Note 11 V14.0.1.0.TGCINXM (spes)
Redmi Note 11 NFC V14.0.1.0.TGKEUXM (spesn)
POCO M4 Pro 5G V14.0.1.0.TGBRUXM, V14.0.1.0.TGBTRXM, V14.0.1.0.TGBTWXM (evergreen)
Redmi 10 V14.0.3.0.TKUEUXM (selene)

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir