Microsoft, sırtınıza yapay zeka tarafından desteklenen bir sırt çantası takmak istiyor
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Microsoft, sırtınıza yapay zeka tarafından desteklenen bir sırt çantası takmak istiyor

0

 

Yapay zeka hayatımızın hemen her alanına girerken, çantalar neden bu durumun dışında kalsın? Microsoft tam olarak bunu düşünüyor olmalı ki, sırtımıza yapay zeka ile desteklenen bir sırt çantası takmak için kolları sıvadı.

Microsoft, bu yılın sonlarında Windows’taki Cortana uygulamasının desteğini sonlandıracak. Ama giyilebilir cihazlar için yeni bir dijital asistan üzerinde çalışıyor olabilir. Görünüşe göre şirket, yapay zeka destekli akıllı sırt çantası için patent başvurusunda bulundu.

Yapay zeka destekli akıllı sırt çantasında çevreden görsel ve işitsel verileri toplayacak bir kamera, mikrofon ve diğer sensörler bulunacak. Daha sonra çanta, bu bağlamsal verileri kullanıcı tarafından verilen sesli komutları tamamlamak için kullanacak.

Patent başvurusuna göre sırt çantası navigasyon yardımı sağlayabilir, takvim etkinlikleri ekleyebilir, alışveriş sırasında fiyatları karşılaştırabilir ve daha pek çok farklı yeteneğe sahip olabilir. İlgili bilgilerin sağlanmasına yardımcı olmak için kullanıcının verilerine erişim tabii ki olacak.

Microsoft, mevcut dijital asistanların çoğunun evle sınırlı olduğunu ve hareket halindeyken o kadar yararlı olmadığını belirtiyor. Bu sırt çantası, daha taşınabilir, çevresindeki bağlamın farkında olan bir yapay zeka sunmayı hedefliyor.


“Öncelikle kullanıcının giydiği giyilebilir bir cihazla mevcut konseptlerle uyumlu bir dijital asistan sunuluyor.

İkinci olarak, bir kullanıcı, kullanıcının dikkatini mevcut görevden uzaklaştırmadan, sesli komutları ve bir veya daha fazla işitsel geri bildirim, görsel geri bildirim ve/veya dokunsal geri bildirimi kullanarak, eller serbest olarak dijital asistanla etkileşime girebilir.

Üçüncüsü, dijital asistan kullanıcının çevresini algılayabilir ve dolayısıyla bağlamın farkındadır ve kullanıcının dijital asistana bağlamsal komutlar vermesine olanak tanır.”

Kullanıcı, sırt çantasının yapay zekasını kayışlardaki düğmeler aracılığıyla, farklı dokunma ve tutma işlemleriyle farklı işlevleri tetikleyerek etkinleştirebilecek gibi gözüküyor. Potansiyel kullanım örnekleri arasında, yürürken eller serbest olarak yol tarifi istemek veya alışveriş yaparken veya incelemelere bakarken sırt çantasından bir öğeyi tanımlamasını istemek yer alıyor.

Bu patent, Microsoft’un yapay zeka yeteneklerini saat ve gözlüklerin ötesinde giyilebilir ürünlere genişletmeye ilgi duyduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Patent, Microsoft’un AI’yi Office 365’ten Bing’e kadar ürün ve hizmetlerine entegre etmeye yönelik daha geniş çabalarını güçlendiriyor. Ancak aynı zamanda yapay zeka gelişiminin deneysel yönünü de gösteriyor. Konuşan sırt çantaları, yapay zekanın potansiyelini sergilemenin erişilebilir bir yolu olabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir