Ev boyarken dikkat edilmesi gereken noktalar
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Ev boyarken dikkat edilmesi gereken noktalar

0

Evlerde genel tadilat işlemlerinin başında gelen ev boyama için dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Çünkü boya işlemi, büyük bir zahmet gerektiren ve sonucunda olumlu bir etki oluşturarak içinize sinmesi gereken bir tadilat olarak yapılıyor. Bu tadilat işleminde doğru bir yol izlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması ile birlikte sorunsuz bir sonuç elde edilebiliyor. Yanlış bir uygulama yapıldığında geri dönüşü için birçok zahmet ve ekonomik kayıplar ortaya çıkabiliyor.

 
Profesyonel olarak hizmet veren kişiler ile sağlayabileceğiniz doğru sonuçlar maliyetli bir durum oluştururken; eğer boya tadilatlarını kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız, belirli noktalara dikkat ederek hem eğlenceli hem de estetik bir sonuç elde edebiliyorsunuz.Genellikle ev boyama için en doğru dönemler bahar ve yaz mevsimleri olarak görülürken bu mevsimler içerisinde evinizin ışık açısını, metrekare ölçülerini ve ihtiyacınız olan malzemeleri belirleyerek işleme başlayabiliyorsunuz. Boya işlemlerini gerçekleştirmeniz için ilk malzemeler; eski boyaları kazımak için kullanılacak ıspatulalar, geniş alanlarda boya yapmak için kullanılacak rulo fırçalar ve köşeler gibi hassas bölgeleri boyamak için kullanılacak ince fırçalar ve düzeltme yapmak için kullanılacak zımpara kağıtları gibi ayrıntılar oluyor. Kullanacağınız bu malzemeleri belirlemek için satın alım yaptığınız işletmeden bilgi alarak bu danışmanlık sayesinde doğru malzeme alımı yapabiliyorsunuz.


Ev boyama için yapılması gereken hazırlıklar


Kendi imkanlarınız ile ev boyama için malzeme satın alma işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta seçeceğiniz boya renkleri oluyor. Evinizin duvarlarında boya işlemini yapabilmek için eski kalıntılardan kurtulup nem ve yıpranma gibi bozukluklar için gereken alçı ve harç takviyelerini yaptıktan sonra düz bir zemin elde ettiğinizde boya için hazır bir alan oluşturabiliyorsunuz. Daha sonrasında evinizde kullandığınız eşyalara uyum sağlanması, evinizin ışık açısına katkı sağlaması ve boyutlarını daha ferah göstermek için renk seçimi yapmanız gerekiyor.

Yıl içerisinde ev boyama işlemi için oluşan ana tercihlerden biri evin rengini değiştirmek oluştururken, ikinci amaç ise yenileme ve tadilat sağlamak oluyor. İlk tercih olan boya renginin değiştirilmesi işlemi için genellikle ferahlık ve farklılık amaçlanırken, bu konuda acele edilmeden renk denemelerinin yapılması ve birkaç duvarda boya işlemi yaparak evin boyayı nasıl algıladığının incelenmesi gerekiyor. Günümüzde boya firmaları tarafından sağlanan karışım makineleri ve renk kartelaları daha iyi renk seçimi yapabilmenizi sağlıyor.

Duvar ve zemin hazırlıklarını gerçekleştirip istediğiniz boya rengi tercihini de sağladıktan sonra boya işlemi yapacağınız salon, oturma odası, mutfak, yemek odası, çocuk odası, yatak odası ya da antre gibi alanlar için eşyaların hazır hale getirilmesi gerekiyor. Ev içerisinde bulunan eşyaların boya ile bulaşmaması ve kirlenmemesi için küçük ve ayrıntılı eşyaları kutular ile ortadan kaldırarak ve büyük eşyaları muşamba gibi ürünlerle kapatarak önlem alabiliyorsunuz.


Banyo gibi ıslak alanlarda ev boyama için ayrıntılar


Evin birçok bölümü normal kullanım alanı olurken banyolar ıslak ve nemli zeminler oluşturduğu için ev boyamak istediğinizde banyo alanı için farklı bir malzeme ihtiyacı ve renk seçimi yapmanız gerekiyor. Genellikle banyo zeminlerinde ve duvarlarında fayans ve karo kullanımı tercih edilirken isterseniz sadece zeminde bu kullanımları sağlayarak duvarlarda boya uygulaması yapabiliyorsunuz. Birçok modern yapıda son teknoloji ile üretilmiş olan nem ve suya karşı dayanıklı boyalar, banyo boya işlemleri için avantaj oluşturuyor. Banyolarda ahşap mobilyaların kullanımı ve zemin döşemelerine uygun bir şekilde boya rengi seçiminin yapılması ve işlem yapılırken temiz bir sonuç için tavan boyasının da doğru seçilmesi gerekiyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir