Artemis Ay Görevlerinin İlki Bugün Başlıyor: Nasıl İzlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Artemis Ay Görevlerinin İlki Bugün Başlıyor: Nasıl İzlenir?

0

 

İnsanlığı Yeniden Ay’a Taşıyacak Artemis Görevlerinde İlk Fırlatma Bugün! [Canlı İzleyebilirsiniz]

NASA’nın Ay’a yeniden ayak basmayı hedeflediği Artemis görevlerinin ilki Artemis I, bugün başlıyor. Peki görev saat kaçta ve canlı olarak nasıl izlenir?

Ay’a en son bundan 50 yıl önce ayak basan insanlık, yeni teknolojiler ve yeni amaçlarla uydumuza yeniden geri dönmek için çalışmaları son gaz sürdürüyor. Özellikle insanlığın diğer gezegenlere yolculuğunda büyük bir rol oynaması beklenen Ay’a dönüş görevlerinin ilki bugün başlayacak.

En sonunda insanlığın Ay’a ayak basmasını hedefleyen Artemis görev programının ilk görevi Artemis I, bugün saat 15.33’te gerçekleşecek fırlatmayla başlayacak. Peki insansız olarak gerçekleştirilecek olan bu görev neleri kapsayacak? Görev canlı olarak nasıl takip edilir? Gelin Artemis I hakkındaki tüm detaylara yakından bakalım.

Artemis I görevi nedir?

Artemis görev programının ilk ayağı olan Artemis I görevi, bugüne kadar NASA’nın ürettiği en güçlü roket olan ‘Space Launch System (SLS)’ roketi ve ‘Orion’ uzay aracıyla gerçekleşecek. Görev, NASA’nın modernleştirilen Kennedy Uzay Merkezi’nde başlayacak. Bugün 15.33’te başlayacak olan görev, NASA’nın belirlediği rakamlara göre 42 gün, 3 saat ve 20 dakika sürecek.

Orion uzay aracı, görev boyunca toplamda 2 milyon 92 bin kilometre yol kat edecek. Araç, Ay yörüngesinde dönüş yaptıktan sonra yeniden Dünya yörüngesine girecek ve Dünya’ya inişine başlayacak. Uzay aracının 10 Ekim 2022 tarihinde 39 bin 428 kilometre/saat hızla atmosferimize girmesi ve Dünya’ya iniş yapması bekleniyor.

Artemis I görevinin amacı nedir?

Artemis I’in birincil hedefi, Orion’un sistemlerini bir uzay uçuşu ortamında göstermek ve Artemis II’deki mürettebatla ilk uçuştan önce güvenli bir yeniden giriş, iniş, sıçrama ve kurtarma sağlamak olacak. Kısacası Artemis I görevi, insanlı görevde kullanılacak sistemlerin geliştirilmesi için bir test görevi olacak.

Artemis görev programının devamı ne zaman gerçekleşecek?

Artemis programının ikinci görevi için 2024 yılı hedeflenirken bu görev, programın ilk insanlı görevi olacak. Fakat astronotlar Ay yüzeyine ulaşmayacak. İnsanlığın Ay’a yeniden ayak basacağı ilk Artemis görevi olacak olan Artemis 3’ünse 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

Artemis ne demek? Neden ‘Artemis’?

NASA, ‘Artemis’ adını seçmekle eski görevlere de büyük bir selam çaktı. Artemis, Yunan mitolojisinde Apollo’nun ikiz kız kardeşi ve Ay tanrıçası olarak geçiyor. Hatırlayacaksınız ki NASA’nın ilk Ay programı da Apollo adını taşıyordu.

Artemis I görev logosu:

Artemis I görevi nasıl izlenir?

NASA’nın insanlık tarihinde yeni bir sayfa açacağı Artemis görev programının ilk görevini, NASA’nın kendi internet sitesi veya YouTube kanalından canlı olarak takip edebilirsiniz. NASA’nın görev yayınını aşağıda bulabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap