Google Haritalar’a Yerli Alternatif Geliyor: Martı, Yerli Harita ve Şehir İçi Navigasyon Sistemi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Google Haritalar’a Yerli Alternatif Geliyor: Martı, Yerli Harita ve Şehir İçi Navigasyon Sistemi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

0

 

Elektrikli scooter girişimi Martı, yerli harita ve şehir içi navigasyon hizmeti üzerinde çalıştığını açıkladı. Yeni hizmetin Google Haritalar’a yerli bir alternatif olacağı belirtildi.

2019 yılında kurulan elektrikli scooter girişimi Martı, şu dört yıla yakın sürede Türkiye’nin en büyük girişimlerinden biri hâline gelmeyi başarmıştı. Şirket, yakın zamanda da TAG (Tek Araçla Gidelim) isimli, aynı yöne gidecek insanların beraber seyahat etmesini sağlayan yeni bir hizmetini tanıtmıştı. Bu hizmet, Martı ile taksiciler arasında da bir gerginliğin yaşanmasına neden olmuştu.

Bugün ise milyonlarca kullanıcısı bulunan Martı’nın, yakında yeni bir hizmeti kullanıma sunmayı planladığı ortaya çıktı. Şirketten gelen açıklamalarda, yerli bir harita ve şehir içi navigasyon hizmeti üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Martı, kendi navigasyon sistemi üzerinde çalışıyor

Anadolu Ajansı’ndan gelen bilgilere göre dev girişim, yalnızca Türk mühendislerle oluşturulacak yerli harita ve şehir içi navigasyon sistemi için çalışmalara başladı. Şirketin sahip olduğu yolculuk verileriyle şehir içi navigasyona yerli bir alternatifin oluşturulmak istendiği ifade edildi.

Martı’ya göre Google Haritalar’a benzeyecek yeni hizmetin ilk testleri TAG üzerinden yapılacak ve elde edilen veriler ile sistemin iyileştirilmesi sağlanacak. Şirket, büyük şehirlerde insanların en az trafikli, tasarruf sağlayacak yollardan gitmesini sağlamayı amaçlıyor.

“Google Harita ve Yandex’e yerli bir alternatif gerekli”

Martı’nın kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem de planladıkları yeni hizmetlerine ilişkin Twitter üzerinde açıklamalarda bulundu. Öktem, Google Harita ve Yandex’e yerli bir alternatif gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

 “Martı olarak, yerli harita ve şehir içi navigasoyon hizmetimizi tamamen Türk mühendislerle hayata geçirmek üzere testlere başladık. İlk testleri TAG uygulaması içerisinde yapıyoruz. Google Harita ve Yandex’e yerli bir alternatif gerekli.

Öktem buna ek olarak ofisinin duvarındaki Piri Reis haritasını paylaşarak şunları da açıklamalarına ekledi: “Ofisimin duvarında Piri Reis’in Dünya Haritası asılı. Amerika’nın keşfinden sadece 21 sene sonra Brezilya kıyılarını en ince ayrıntısına kadar haritalamış. Millet olarak harita konusunda aslında çok yetenekliyiz.”

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir