Manuel vites tarih oluyor! İşte şaşırtan tablo
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Manuel vites tarih oluyor! İşte şaşırtan tablo

0

 

Manuel mi yoksa otomatik vites mi? İşte oranlardaki şaşırtan artış ve Türkiye’de kullanıcıların tercihleri…

Türkiye’de manuel vites otomobil satışları 2023 yılında otomatik rakiplerinin gerisinde kaldı. Özelikle de büyükşehirlerin trafik yoğunluğunun giderek artması sonucunda bunalanların tercih ettiği otomatik vitesli arabaların pazardaki payı ciddi oranda arttı. Peki manuel vites araçlar tarihe mi karışıyor? İşte ayrıntılar…

Otomatik vitesli otomobil satışı artıyor

Trafik, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde giderek artan bir sorun haline geliyor. Bu durumda, trafikte sürekli dur-kalk yapmak özelikle manuel araç kullananlar için oldukça zor oluyor. Nitekim 2023 yılında otomobil alıcıları da daha çok otomatik vitesli araçları tercih etti.


Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) 2023 yılı otomotiv pazar verilerine göre; 2023 yılında otomatik şanzımanlı otomobiller; 803 bin 877 adetle yüzde 83,1 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobiller 163 bin 464 adetle yüzde 16,9 pay aldı.
Ocak-Aralık 2023 manuel şanzımanın aldığı pay

Tabloda segmentlerde otomatik şanzımanın aldığı pay, Ocak-Aralık 2022 payı ile Ocak-Aralık 2023 paylarının Türkiye’de satılan otomatik vitesli otomobillerin yılara göre dağılımını göstermektedir.

 

Segmente göre otomatik vitesli otomobil satışları
Aşağıdaki tabloda Aralık 2022 ile Aralık 2023 yılında Türkiye’de satılan otomatik vitesli otomobillerin segmentlere göre dağılımını

 göstermektedir.
 

Manuel vites araçlar tarihe mi karışıyor?
Otomotiv sektöründe, manuel vitesli araçların yakın gelecekte de varlığını sürdüreceğini, ancak pazar payının giderek azalması bekleniliyor. Manuel vitesli otomobillerin, özellikle de düşük fiyatlı ve küçük hacimli araçlarda uzun yıllar daha tercih edileceği tahmin edilmektedir.

 
Peki siz manuel vitesli arabaların tarih olacağını düşünüyor musunuz?

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir