Wi-Fi 7 Resmî Olarak Geldi: Peki Bize Ne Sunuyor?
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Wi-Fi 7 Resmî Olarak Geldi: Peki Bize Ne Sunuyor?

0

The Wi-Fi Alliance, çeşitli cihazlar için Wi-Fi 7 sertifikası vermeye başladı. Böylece bu cihazların bir arada uyumlu çalışacağı garanti edilmiş oldu. Peki Wi-Fi 7 tam olarak ne gibi farklılıklar sunuyor?

Pek çok teknoloji gibi Wi-Fi teknolojisinin de belli standartları var ve bu standartlar da zaman içerisinde değişiyor. The Wi-Fi Alliance, en yeni ve gelişmiş Wi-Fi versiyonu olan Wi-Fi 7 için resmî sertifikasyonları onaylamaya başladı. Bu yeni versiyon yalnızca daha hızlı bağlantı sağlamayacak, bazı önemli değişiklikleri de beraberinde getirecek.

Daha hızlı, daha güçlü, daha iyi

Wi-Fi 7

  Wi-Fi 6E Wi-Fi 7
Veri Bandı 2.5 GHz, 5 GHz ve 6 Ghz 2.5 GHz, 5 GHz ve 6 Ghz
Bant genişliği 20, 40 , 80, 80+80, 160MHz 20, 40 , 80, 80+80, 160, 320MHz
Maksimum Hız 9.6 Gbps 46 Gbps

The Wi-Fi Alliance’ın CEO’su Kevin Robinson, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Wi-Fi 7’nin, 6 GHz bağlantı için sıfırdan inşa edilmiş ilk nesil olduğunu ifade etti. Bu aralıkta bağlantı sağlayan ilk modeller, Wi-Fi 6E cihazları olmuştu. Piyasada şu anda NetgearTP-Link ve Eero gibi firmaların Wi-Fi 7 modelleri olsa da bu cihazlar resmî olarak onaylı değiller. 

wi-fi

Wi-Fi 7 ile gelen bir başka özellik ise MLO (Multi Link Operation) yani çoklu bağlantı operasyonları olacak. Bu özellik sayesinde Wi-Fi bağlantımızda 2.4 Ghz, 5 Ghz ve 6 GHz bağlatıların iki veya daha fazlası aynı anda bağlantı için kullanılacak, böylece daha stabil bir bağlantımız olacak. MLO ile birlikte bağlantı hızımız da artacak. 

Wi-Fi 7 kullanan modemler, daha önceki versiyonlarda bağlantıya sahip cihazları da destekleyecek ancak eski cihazların Wi-Fi 7‘yi tam anlamıyla kullanabilmesi beklenmiyor. Yine de yeni nesil bilgisayarlar, telefonlar ve diğer cihazlar Wi-Fi 7 ile uyumlu olarak gelecek.

 

Kaynak:https://www.theverge.com/2024/1/8/24024838/wi-fi-certified-7-announced-ar-vr-streaming-4k-8k
 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir