TikTok, Google’a Rakip Özelliğini Test Etmeyi Başladı
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

TikTok, Google’a Rakip Özelliğini Test Etmeyi Başladı

0

TikTok’un ‘Google Kullanmayı Unutturacak’ Yeni Özelliği Ortaya Çıktı

En popüler sosyal medya platformu TikTok, Google’a doğrudan rakip olmasını sağlayacak yeni özelliğinin testlerine başladı. Özellikle birlikte TikTok videolarındaki yorumlarda bulunan anahtar kelimeler, doğrudan TikTok bünyesinde aratılabilecek.
Sosyal medya devleri her geçen gün hayatımızda daha da büyük bir yer kaplamaya devam ederken, TikTok bunu bir adım daha öteye taşımayı hedefliyor. Günümüzün en popüler sosyal medya platformu, geçtiğimiz günlerde yeni bir özelliğinin testlerine başladı. Bu özellik, TikTok’un doğrudan Google gibi arama motorlarına rakip olmasını sağlayacak bir özellik idi.

TikTok’un yeni özelliği, yorumlarda bulunan bazı anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimelere bağlantı eklenmesi oldu. Kullanıcılar, bu sayede anahtar kelimelerin üstüne basarak bu anahtar kelimeyle otomatik olarak arama sayfasına ulaşabiliyor. Böylece karşılarına anahtar kelimedeki ifadeyle ilgili daha fazla içerik çıkıyor.

TikTok’un yeni özelliği böyle çalışıyor:

Peki TikTok Google’ı nasıl tehdit ediyor?

TikTok ve diğer sosyal medya platformlarının Google’ı tehdit ettiği aslında geçtiğimiz günlerde doğrudan Google tarafından itiraf edilmişti. Şirketin üst düzey yöneticisi, konu hakkında yaptığı açıklamada genç internet kullanıcılarının %40 gibi büyük bir bölümünün bir yemek yeri ararken bile Google Arama veya Haritalar’ı kullanmadığını, Instagram veya TikTok’a başvurduğunu ifade etmişti.

 

Bununla birlikte yönetici, kullanıcıların artık ‘sıradanlaşmış’ deneyimlerden hoşlanmadığını belirtti. Buna örnek alarak da kullanıcıların anahtar kelimeler kullanarak arama yapmalarının gençlerin istediği bir şey olmadığını, aramalarda artık görsel içerik sonuçları görmek istediklerini ifade etti.

İşte TikTok’un yeni özelliği de aslında tam olarak Google’ın bu açıklamasını doğrular nitelikte oldu. Kullanıcılar, bir kişi ya da konuyu anahtar kelimelerle Google’dan aratmak yerine doğrudan bu konu hakkında görsel içeriklere ve sonuçlara ulaşabilecekleri mecrayı, yani TikTok’u tercih edecekler.

Yetişkinler, Haberleri Gazete, TV ya da Google Yerine ‘TikTok’tan Öğreniyor: Peki TikTok’taki Haberlere Güvenebilir miyiz?

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/08/09/tiktoks-latest-test-feature-improve-search-capabilities/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir