NVIDIA, Yapay Zekâ Sayesinde Rekor Kırdı: Geliri %100, Kârı %800 Arttı!
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

NVIDIA, Yapay Zekâ Sayesinde Rekor Kırdı: Geliri %100, Kârı %800 Arttı!

0

 

 

NVIDIA, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Yapılan açıklamalar, NVIDIA’nın hem gelir hem de kârlılıkta rekor seviyeye ulaştığını gözler önüne seriyor.

GPU ve ekran kartı sektöründe dünyanın bir numarası olan NVIDIA, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum açıklaması yaptı. Yapılan açıklamalar, NVIDIA’nın tarihi bir dönemden geçtiğini gözler önüne seriyor. Zira şirket gelirlerini de kârlılığını da rekor seviyede artırdı. Gelin hep birlikte NVIDIA’nın yaptığı açıklamalara yakından bakalım.

NVIDIA, 2023’ün ikinci çeyreğinde 13.51 milyar dolar para kazandığını açıkladı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminden yüzde 101 fazlaydı. Şirket ayrıca; 2023’ün ilk çeyreğine göre de gelirlerini yüzde 88 artırdı. NVIDIA tarafından yapılan açıklama, analistlerin beklentilerinin üstündeydi. Bu arada; açıklanan rakamların NVIDIA için rekor seviye olduğunu söyleyelim.

NVIDIA’nın net kârı, yüzde 843 arttı!

NVIDIA

NVIDIA sadece gelirlerinde rekor açıklaması yapmadı. Şirketin kârlılığı da eşine zor rastlanır seviyelerde artış gösterdi. Şirketin kârlılığı çeyrek bazda yüzde 203, yıllık bazda ise yüzde 843 artarak, 6.2 milyar dolar oldu. NVIDIA’nın geçtiğimiz yıl 0,26 dolar olarak açıklanan hisse senedi başına kârı, bu yıl 2,48 dolar olarak kayıtlara geçti. NVIDIA, gelecek dönem tahmininde hem gelirlerin hem de kârlılığın artacağını tahmin ettiğini söyledi.

Küresel PC pazarı bir süredir daralma eğiliminde. Hal böyleyken NVIDIA’nın nasıl böyle devasa rakamlar açıkladığını merak etmiş olabilirsiniz. Açıklayalım; şirket, bu yüksek gelir ile kârlılığı veri merkezleri sayesinde elde etti. Öyle ki NVIDIA’nın veri merkezi çalışmalarından elde ettiği gelir yüzde 170’in üstünde artarak, 10.32 milyar oldu. Yapay zekâ teknolojileri için kritik önem arz eden veri merkezleri, NVIDIA’nın ekmeğine yağ sürmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

Kaynak: https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-second-quarter-fiscal-2024 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir