Instagram, Telegram’dan Kopyaladığı ‘Kanal’ Özelliğini Herkesin Kullanımına Sundu
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Instagram, Telegram’dan Kopyaladığı ‘Kanal’ Özelliğini Herkesin Kullanımına Sundu

0

Instagram’a içerik üreticiler için yeni bir içerik yayın alanı sunan, kullanıcıların ise uygulamayı kullanma şekillerini değiştirebilecek bir özellik geldi. ‘Yayın Kanalları’ olarak isimlendirilen bu özellik, Telegram’da yıllardır bulunan Kanal özelliğinin neredeyse kopyası. İşte yeni özellik ile ilgili tüm detaylar…

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, dikkat çekici yeni bir özellik duyurdu. “Instagram Channels” (Instagram Kanalları) olarak isimlendirilen bu özellik, Instagram’daki içerik üreticilerinin takipçileri ile iletişim halinde olmaları için yeni bir yol sunmayı hedefliyor. Özellik, ilk olarak Şubat ayında duyurulmuştu ve yalnızca belirli kişilerin kullanmasına izin veriliyor. Yeni özellik, bugün küresel olarak erişime açıldı.

Telegram kullanıcıları bilir; belli bir topluluğa sahip kullanıcılar kanal oluşturup, duyurular ve paylaşımlar yapabiliyorlar. Aslında Instagram’ın yeni özelliği de tam olarak bu işe yarıyor. Bir içerik üretici, tüm takipçilerinin görebileceği şekilde bir sohbet sayfası açıp, bu sohbet sayfası üzerinden isterse metin mesajı, isterse sesli mesaj, isterse de fotoğraf veya video paylaşımı yapabilecek.

Instagram’ın yeni özelliği işte böyle görünecek

Instagram

Instagram’ın şu an için sadece belli başlı içerik üreticilerle test etmeye başladığı yeni özellik, oldukça basit bir çalışma prensibine sahip olacak. İçerik üretici, DM bölümüne girdikten sonra “Yayın Kanalı” oluşturmak için ilgili butona dokunacak. Böylelikle tüm takipçilerinin bulunduğu bir sohbet sayfası açılmış olacak. İçerik üreticinin bu sohbet sayfası üzerinden yapacağı her paylaşım, takipçilerine bildirim olarak gidecek.

Instagram

İçerik oluşturucular, isterlerse bir konu ile ilgili isterlerse de sadece takipçileri ile daha sıkı iletişim için yayın kanalları oluşturabilecekler. Oluşturulan kanalın içeriği için bilgilendirici başlık ve açıklamalar da yazılabilecek.

Bu arada; bir içerik üreticinin oluşturduğu kanala tüm takipçiler otomatik olarak eklenecek. O kişiyi takip etmeyen diğer kullanıcılar ise profil veya hikayelere eklenecek bağlantılar aracılığıyla kanala ulaşabilecekler.

Kullanıcılar, kanallardaki paylaşımlara sadece tepki verebilecek

Instagram

İçerik üreticiler tarafından oluşturulacak kanallar, takipçileri tarafından da etkileşime açık olacak. Bu bağlamda; takipçiler oluşturulan bir ankete yanıt verebilecek. Diğer paylaşımlara ise emoji ile tepki verebilecekler. Ancak kanal sahibi dışındaki kişilerin bu sohbetlerde mesaj yazması veya paylaşım yapması mümkün olmayacak.

Peki bu özellik ne işe yarayacak?

Takip ettiğiniz, faydalı içerikler oluşturduğunu düşündüğün içerik üreticilerin kanallarına dahil olarak Instagram akışında hiç dolaşmadan ilgili içerik üreticinin gönderilerini, paylaşımlarını takip edebileceksiniz. Belki bir haber sitesinin, içerik sitesinin kanalına dahil olabilir, tıpkı Twitter gibi Instagram kanalları üzerinden takip edebileceksiniz.

Instagram’ın yeni özelliği için oluşturulan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir