ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne?
  1. Ana Sayfa
  2. Gizemli konular

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne?

0

 

ABD’de, yerin metrelerce altındaki mağaralarda, milyonlarca kilogramlık peynirin saklandığını biliyor musunuz? İşte bu gizemli gibi görünen durumun altında yatanlar…

ABD’de bulunan Springfield – Missouri’de yerin birkaç yüz metre altında, ABD hükümeti tarafından orada tutulan 635 milyon kilogramlık peynir hazinesi bulunuyor.

The Farmlink Project’in bildirdiğine göre, “Hükümet Peynirinin” kökenleri, süt ürünleri kıtlığı ve ilişkili ürünlerindeki yüzde 30’luk enflasyon artışının yaşandığı 1970’lere kadar uzanıyor. 

 
O dönemde Başkan Jimmy Carter yönetimdeki hükümet, sorunu çözmenin tek yolunun Amerika’nın süt ürünleri endüstrisine finansal bir destek vermek olduğuna karar verdi.
 

Federal fonlara 2 milyar dolarlık büyük bir nakit desteği belki de istenilenden daha fazla işe yaradı ve mandıra işçileri, herhangi bir fazlalığın hükümet tarafından satın alınacağını bilerek, ellerinden geldiğince çok üretim yaptılar. Depolama için daha uygun olmasından dolayı peynir özellikle ilgi çekiyordu ve 80’lerin başlarında, hükümetin elinde yaklaşık 227 milyon kilogram peynir birikmişti.

Antropolog Bradley N. Jones, The Oxford Companion to Cheese’de yazdığına göre, 35 eyalette 150’den fazla depoda çok miktarda süt ürünü depolandı ve basının bir skandalın kokusunu alması uzun sürmedi. Ailelerin gıda kuponlarına güvendiği bir zamanda, bu depolarda çürümeye başlayan yenmemiş süt ürünü dağları oturuyordu.


Daha sonrasında, Başkan Ronald Reagan’ın yürürlüğe koyduğu Özel Süt Ürünleri Dağıtım Programı kapsamında, kar amacı gütmeyen kuruluşlara 14 milyon kilogram peynir dağıtıldı. Bu ürünler çoğunlukla küflü olsa da, düşük gelirli insanlara iletildi.

Bu çözüm, yalnızca peynirin insan tüketimine uygunluğu tartışmalı olduğu için değil, aynı zamanda süt endüstrisinin satışlarını bozmaya başladığı için ideal olmaktan uzaktı. Bunun yerine, mali baskı altındaki aileler dilimlenebilir, kolayca eriyen süt ürünlerinden peynirli makarna ve tost yapmak için yararlandıkça, sosyoekonomik statünün bir simgesi haline geldi. Hükümet nihayet 90’larda peynir işinden çıktı, ancak bu, devlete ait peynirlerin sonu olmadı.

2016 yılında, hükümetin 600 milyon kilogramın üzerinde fazla peynir toplaması ile istifleme yeniden başladı. Bu stoklar Missouri’de yerin yüzlerce metre altında, “peynir mağaraları” olarak bilinen dönüştürülmüş kireçtaşı madenlerinde tutuluyor.

 Bir süt ürünleri deposuyla karşılaşmak için garip bir yer gibi gözükse de, mağaralardaki serin ve sabit sıcaklıklar çoğu peyniri serin tuttuğu için oldukça makul bir depolama alanı oluyor. Ancak çürümeyi daha uzun süre önlüyor olsa da, mağaralar bakım gerektiriyor ve süt tüketiminin düştüğü ülkede ürünleri hareket ettirmek giderek zorlaşıyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap