Mesaj Düzenlemeden Sonra WhatsApp’tan Yepyeni Bir Bomba Özellik Geliyor: Sesli ve Görüntülü Konuşmalarda Ekran Paylaşımı Yapılabilecek
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Mesaj Düzenlemeden Sonra WhatsApp’tan Yepyeni Bir Bomba Özellik Geliyor: Sesli ve Görüntülü Konuşmalarda Ekran Paylaşımı Yapılabilecek

0

WhatsApp, kullanıcılara sunmaya başladığı en yeni özellikleri duyurdu. Bugün yapılan açıklamaya göre sesli ve görüntülü konuşmalarda ekran paylaşımı özelliği geliyor.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a bir dizi yeni özellik geldi. WhatsApp’ın resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, bu özelliklerin ne işe yarayacağı tane tane anlatıldı.

WhatsApp, Android uygulamasında sesli ve video aramalarını iyileştirmeye devam ediyor. WhatsApp Beta Android 2.23.10.4 güncellemesinde kaçırılan aramaların rengiyle ilgili değişiklikler yapan WhatsApp, şimdi de video araması yaparken ekranınızı kolayca paylaşmanızı sağlayan bir özellik sunuyor.

Sesli ve görüntülü aramalarda ekran paylaşımı yapılabilecek

Ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi çağrı kontrol görünümünde bulunan yeni simgeye dokunursanız ekran paylaşma seçeneği karşınıza çıkacak. Ekranınızı paylaşmaya karar verdiğinizde, ekranınızda görüntülenen her şey kaydedilecek ve görüşme yaptığınız kişiyle paylaşılacak. Ekran paylaşımını görüşme sırasında istediğiniz zaman durdurabileceksiniz.

Bu özelliğin Android’in eski sürümlerinde kullanılamayabileceğini, ekran paylaşımının büyük grup aramalarında çalışmayabileceğini ve alıcının WhatsApp’ın eski bir sürümünü kullanması durumunda ekranınızın içeriğini alamayabileceğini de unutmadan ekleyelim.

Mesajları düzenleyebileceksiniz

WhatsApp

WhatsApp’a gelen en son yenilik, mesaj düzenleme özelliği olarak karşımıza çıktı. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde WhatsApp’taki herhangi bir mesajı düzenleyebilecekler. Bir mesaj düzenlendiğinde, düzenlemeye ilişkin ufak bir bilgilendirme de yapılacak.

Mesajlarınızı kilitleyerek başkalarının sohbete erişmesini engelleyebileceksiniz

WhatsApp, yaptığı son duyuruda sohbet mesajlarınızı kilitleyebileceğiniz yeni bir özellik getirdi. Sohbet kilidi özelliği ile istediğiniz bir mesajı kilitleyebileceksiniz. Mesajlara erişim ise yalnızca Face ID veya Touch ID ile sağlanabilecek. Gizlenen mesajlar, tıpkı arşivlenen mesajlar gibi ayrı bir sekme olarak görüntülenecek.

Eğer koruma birkaç kez yanlış bir şekilde denenirse, sohbet en sonunda yalnızca “tüm eski mesajların silinmesi” ile açılabilir hale gelecek. Böylelikle artık gizli kalmasını istediğiniz tüm mesajlarınız gerçekten gizli kalabilecek. 

WhatsApp, anket özelliğini yeniledi: Artık çok daha detaylı anketler yapabileceksiniz

WhatsApp

WhatsApp tarafından yapılan açıklamalar, en yeni özelliklerin daha çok anketler ile ilgili olduğunu gözler önüne seriyor. Bu bağlamda; anketler artık üç yeni seçeneğe sahip. Bunlardan ilki; anket sorularına tek bir yanıt verme zorunlu tutulabilecek. Oluşturulan ankette bu seçenek aktif edilirse, katılımcıların birden çok yanıta oy kullanması mümkün olmayacak. Ayrıca sohbetlerdeki arama bölümü, artık anketler için de filtre içeriyor. Yani sohbeti baştan aşağı dolaşmadan anketlere şıp diye ulaşabileceksiniz.

WhatsApp’ta oluşturulan anketlere ilişkin sonuçlar, şu ana kadar manuel olarak takip ediliyordu. Anketi oluşturan da oy kullanan da sonuçlara bakmak isterse manuel olarak anketi bulup sonucunu inceliyordu. Şimdiyse bu durum değişti. WhatsApp, anketler için bildirimleri aktif hale getirdi. Böylelikle anketi oluşturan kullanıcı ankete kaç kişinin dahil olduğunu ve sonuçları anlık olarak takip edebilecek.

“Bunu bana niye gönderdi” devri de bitiyor: İletilen mesajlara açıklama eklenebilecek

WhatsApp’ta gelen bir mesajı iletmeye çalıştığınızda, iletilen mesaj için açıklama yapamıyordunuz. WhatsApp’ın yeni özelliği bu durumu değiştirdi. Artık iletilen mesajlara açıklama eklenebilecek. Ayrıca bu özelliği görseller için de belgeler için de kullanabileceksiniz.

WhatsApp’a geçmişte gelen özellikler:

Çoklu cihaz özelliği iyileştirildi

WhatsApp

WhatsApp, aslında bundan yıllar önce çoklu cihaz özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik yıllar içerisinde evrile evrile bambaşka bir noktaya geldi. WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği, artık dört cihaza kadar WhatsApp kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Üstelik artık ana cihazın internete bağlı olmasına da gerek yok. Cihazlar arasındaki entegrasyon sağlandıktan sonra dört cihazın dördü de birbirinden bağımsız olarak aynı WhatsApp hesabını çalıştırabilecek.

‘Sohbette Tut’ özelliği

whatsapp

WhatsApp tarafından paylaşılan bilgilere göre Sohbette Tut özelliği, mesaj gönderenlere yeni bir ‘süper güç’ sunacak. Sohbetteki mesajlar her bir kullanıcı tarafından istendiği takdirde kaydedilebilecek. Fakat mesaj size ait olduğu sürece mesajın sohbette tutulup tutulamayacağını seçebileceksiniz.

Birisi gönderdiğiniz mesajı sohbette tutmak istediğinde buna dair bildirim alacak, dilerseniz bu imkânı karşınızdaki kişiye tanımayabileceksiniz. Bu sayede süreli mesajlar karşınızdaki taraf tarafından yalnızca siz isterseniz sohbette tutulacak, eğer istemezseniz süresi geçtiğinde sohbetten silinecek.

WhatsApp’ta kaydettiğiniz mesajlara “Tutulan Mesajlar” klasöründen sohbete göre organize edilmiş bir şekilde ulaşabileceksiniz. Bir mesajı kaydetmek için yapmanız gereken tek şey ise mesajın üzerine basılı tuttuktan sonra üst bölümde yer alan ‘Kaydet’ simgesine basmak.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir