Vücuttan Çıkarılan Bir Beyin İlk Kez Makineye Bağlanarak Hayatta Tutulabildi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Vücuttan Çıkarılan Bir Beyin İlk Kez Makineye Bağlanarak Hayatta Tutulabildi

0

Bilim insanları, domuz bedeninden çıkarılmış bir beyni, fonksiyon kaybı olmadan saatlerce yaşatmanın bir yöntemini keşfetti.

Futurama adlı animasyon dizide bazı kişilerin sadece başları, özel bir fanusun içinde saklanarak hayatta kalmaları sağlanıyordu. Bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir çalışma, adeta bu tür fanuslarda yaşamın yolunu açan süreçte ilk adım olabilir. Texas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi‘nden araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarda bir domuz beynini, bedenin dışında sağlıklı ve fonksiyonel şekilde saklamayı başardı. En azından bir süre…

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada ilk olarak domuzların beyinlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli şartları tespit ettikten sonra, ekstrakorporeal pulsatil dolaşım kontrolü (EPCC) adlı bir cihaz kullandı. Bu cihaz sayesinde beynin ihtiyaç duyduğu besinler, sıvı akışı, kan basıncı, sıcaklık gibi etmenler de beynin vücut içindeki ortamını taklit edecek şekilde hazırlandı. Sonrasında da ketamin ile uyuşturulan domuz beyni sisteme yerleştirildi.

Sadece beyin olarak yaşamak mümkün olabilir mi?

futurama

Nörologların oluşturduğu ekip tarafından yapılan çalışmada, vücudun geri kalanından gelen bir biyolojik girdi olmamasına rağmen beyindeki aktivitenin 5 saatlik bir zaman diliminde minimum değişiklikle devam ettiği ortaya çıktı. Araştırmacılara göre bu başarı, insan beynini diğer vücut fonksiyonlarından etkilenmeden incelemenin yeni yollarını açabilecek, gelecekte beyin nakline de imkan sağlayacak.

Eugene McDermott İnsan Büyümesi ve Gelişimi Merkezi’nde görev yapan nöroloji, pediatri ve fizyoloji profesörü Juan Pascual,  “Bu yeni yöntem, vücuttan bağımsız olarak beyne odaklanan araştırmalara imkan tanıyarak fizyolojik soruları daha önce hiç yapılmamış bir şekilde yanıtlamamızı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Araştırma Scientific Reports adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-023-39344-7#Sec1
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir