Google Lens Çok Yakında Doktorların El Yazısını Okuyabilecek
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Google Lens Çok Yakında Doktorların El Yazısını Okuyabilecek

0

 

Google Lens, Okunamayan Doktor Yazılarına Çare Olacak: Eczacılarla Birlikte Geliştiriliyor

Google’ın bugün düzenlediği etkinlikte Google Lens’e çok yakında “doktor el yazısını okuma” özelliğinin geleceği açıklandı.

Uzun yıllardır internette ve arkadaş ortamları en çok esprisi yapılan doktor el yazısı, ülkemizde o kadar kalıplaştı ki halk arasında insanlar kötü yazan insanlar için “Doktor el yazısı gibi” ifadesini kullanmaya başladı. Hatta bazı eczacıların bu yazıları okuyamaması nedeniyle ülkemizde barkodlu reçete sistemine bile geçildi. Tabii ki bu okunmayan el yazıları sadece ülkemizde problem değil.

Google ise bugün Hindistan’da düzenlediği etkinlikte bu sorunu tarihe gömecek yeni özelliğini tanıttı. Artık Google Lens ile kimsenin okuyamadığı bu yazılar yapay zekâ yardımıyla “deşifre” edilecek (!)

Eczacılarla birlikte geliştiriliyor

Google’ın “İsviçre çakısı” gibi olan uygulaması Google Lens, içerdiği pek çok özelliğin yanı sıra basit yazıları da algılayabiliyordu. Bugün Hindistan’da düzenlenen Google etkinliğinde ise karmaşık el yazılarını algılayabilen bir yapay zekâ modülünün Lens’e entegre edileceği açıklandı. Bu yapay zekâ her ne kadar tüm el yazılarını çözmek için geliştirilse de projenin ana amacının doktor el yazılarını ve ilaç isimlerini algılama olduğu belirtildi.

Hindistan’da düzenlenen etkinlikte özelliğin henüz erken test aşamasında olduğu ancak yine de fazlasıyla doğru çalıştığını açıkladılar. Ayrıca özelliğin nasıl çalıştığıyla alakalı kısa bir video da yayınlandı. Şirketin Hindistan CEO’su Ashwini Vaishnaw, etkinlikte bu yapay zekânın geliştirilmesi için eczacılar, doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarının yanı sıra el yazısı kötü olan bireylerle de çalıştıklarını açıkladı.

Kaynak:https://www.theverge.com/2022/12/19/23516407/google-lens-ai-translate-doctors-handwriting 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir