Microsoft Edge’e VPN geliyor: Ancak sınırsız değil!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft Edge’e VPN geliyor: Ancak sınırsız değil!

0

Microsoft, Edge tarayıcısına yerleşik VPN getireceğini duyurdu. Özellik ücretsiz ancak aylık bir sınırı olacak.

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği özelliklere bir yenisini daha ekledi. Halihazırda Opera’da da bulunan yerleşik VPN (sanal özel ağ) desteğinin yakında Microsoft Edge kullanıcılarına sunulacağını duyurdu.

Bir dönem Wikipedia’ya erişimin engellenmesiyle Türkiye’de bir hayli popüler olan VPN’ler genellikle yasaklı sitelere girmek için tercih ediliyor. Bu servisler, çeşitli programlar aracılığıyla kullanılabildiği gibi bilgisayara yerleşik olarak da kullanıcı adı ve şifre ile yüklenebiliyor. Bu anlamda VPN’in, tarayıcının bir parçası olması büyük kolaylık sağlıyor.

Microsoft Edge için VPN müjdesi

Cloudflare tarafından desteklenen Microsoft Edge Secure Network özelliği şu anda Microsoft Edge’in Dev kanalında kullanılabiliyor. Kararlı sürümü ise yakında piyasaya çıkacak. Kullanıcılar VPN’i aktif ettiklerinde hem yasaklı sitelere girebilecekler hem de konum gibi kişisel verilerini üçüncü taraf hizmetlerden koruyacaklar.

Microsoft, Secure Edge Secure Network özelliğini şu ifadelerle duyurdu:

Microsoft Edge Secure Network kullanırken, HTTP ile başlayan güvenli olmayan URL’lerde bile verileriniz güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge’deki şifreli bir tünel üzerinden yönlendirilir. Bu, bilgisayar korsanlarının paylaşılan bir genel Wi-Fi ağındaki tarama verilerinize erişmesini zorlaştırır.

 

Microsoft Edge Secure Network özellikleri

Çevrimiçi izlemeyi önlemeye yardımcı olur: Web trafiğinizi doğrudan Microsoft Edge ile şifreleyerek, internet servis sağlayıcınızın ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili ayrıntılar gibi göz atma verilerinizi toplamasını önlemeye yardımcı oluyor.

Konumunuzu gizli tutar: Microsoft Edge Secure Network, IP’nizi maskeleyen ve coğrafi konumunuzu benzer bir bölgesel adresle değiştiren sanal bir IP adresiyle çevrimiçi ortamda dolaşmanıza olanak tanımaktadır. Böylece göz atarken çevrimiçi izleyicilerin sizi takip etmesini zorlaştırır.

Microsoft Edge tarayıcıda VPN özelliğini kullanmak için Microsoft hesabına sahip olmanız ve oturum açmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise: özelliğin aylık 1 GB kota sınırıyla çalışması. Şirket kotayı hesabınızla eşleştiriyor ve her ayın sonunda temizleniyor. Kalkan simgesine tıklayarak ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap