Çok sevilen Windows sürümü için destek sonlanıyor!
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Çok sevilen Windows sürümü için destek sonlanıyor!

0

Windows 10 21H2 sürümü için son tarih yaklaşıyor. Windows 11‘e geçiş devam ederken, eski sürümlerden destek çekiliyor.


Microsoft, Windows 10’u kademeli olarak kullanımdan kaldırmaya hazırlanıyor. Windows 10 için yayınlanan eski paketlerin kullanım ömrü tamamlanıyor. Bunların sonuncusu ise 21H2 paketi oldu. Microsoft, Windows 10 21H2 için yeni bir uyarıda bulundu.

Windows 10 21H2 için son tarih yaklaştı


Microsoft, Kasım 2021 Güncellemesi olarak da adlandırılan Windows 10 21H2 için desteğini 11 Haziran 2024 tarihinde sonlandıracağını açıkladı. Bu, şirketin kullanıcıları Windows 11’e doğru yönlendirdiği bir süreçte oldukça anlamlı görünüyor.


21H2’nin kullanımdan kaldırılma işlemi birçok sürümü etkileyecek. Bunlar arasında Windows 10 Enterprise, Enterprise çoklu oturum, Education ve IoT Enterprise sürümleri bulunuyor. Bu sistemlerin daha çok iş ve eğitim bilgisayarlarında kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Önümüzdeki Haziran ayından itibaren, bu yapılandırmalar artık güncelleme almayacak. Ayrıca eskiyen yazılım sorunlarına maruz kalacağı için kullanılması zorlaşacak. Güvenlik güncellemeleri bir yıl daha devam edecek olsa da, şirketler için sürdürülebilir bir olmayacak gibi duruyor.

Microsoft, etkilenen tüm müşterilerin önümüzdeki yazdan önce Windows 10 22H2 sürümüne yükseltme yapmasını bekliyor. Windows 10’un bu son sürümünün desteği ise Ekim 2025 olarak belirlendi. Yani bu tarihten sonra Windows 10 desteği de bitmiş olacak.

 
Windows 10, özellikle ticari bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Ancak bu hamle, işletim sisteminin önümüzdeki yıllarda Windows 11 için tamamen kullanımdan kaldırılmasına yönelik son adımı temsil ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir