Windows 11 güncellendi: Önemli ‘Türkçe’ düzeltmesi
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Windows 11 güncellendi: Önemli ‘Türkçe’ düzeltmesi

0

Yeni Windows 11 güncellemesi ile birçok hata giderilirken, Türkçe kullananlar için önemli bir düzeltme yapıldı.

 

Geçen hafta Windows 11 yüklü PC’lerde Dosya Gezgini’ne reklam eklediği için tepkilerin odağına yerleşen Microsoft, işletim sistemine yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Dev Channel kanalıyla Windows Insider’a kayıtlı olan kullanıcılar için yayınlanan Windows 11 build 22579 sürümüyle birlikte artık tıpkı Windows 10’da olduğu gibi başlat menüsünde oluşturulan klasörler adlandırılabiliyor.

 

Windows 11 build 22579 sürümüyle neler geldi?

Önceden öfkeli yüz emojisi Türkçe’de Windows 11’in emoji klavyesinde “kızgın” kelimesi aratılarak bulunamıyordu. Windows 11 build 22579 sürümüyle birlikte Microsoft bu hatayı düzelttiğini açıkladı. Artık “kızgın” sözcüğü yazıldığında öfkeli yüz emojisi bulunabiliyor.

 

Yeni Windows 11 güncellemesiyle gelen en önemli yeniliklerden bir tanesi de tablet modu kullananları ilgilendiriyor. Dokunmatik ekran destekli bir bilgisayarınız varsa güncellemeyi yükledikten sonra siz de fark edeceksiniz: uygulamalar arası geçişteki animasyonlar yenilendi ve başlat menüsünü açma deneyimi de iyileştirildi.

Windows 11’in bazı sistem uygulamaları da güncellendi. Artık Media Player uygulamasında yerleşik bir CD oynatma modu yer alıyor. Öte yandan ‘Telefonunuz’ uygulaması da, Samsung Galaxy model bir cihaz kullanıyorsanız Office belgelerini ve Son Kullanılanlar menüsündeki uygulamaları doğrudan algılayabiliyor.

Windows 11 build 22579 ile gelen önemli yenilikler:

 • Öfkeli yüz emojisinin Türkçe’de kızgın kelimesi kullanılarak aranamaması sorunu düzeltildi.
 • Artık uygulama klasörlerinizi Başlat’ta adlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece bir klasör oluşturun (varsayılan ismi “Klasör” olacak) ve açın, ardından “Ad düzenle”ye tıklayın ve klasör adınızı yazın.
 • Web sitelerini kolayca görev çubuğunuza sabitleyebilmeniz için Başlarken uygulamasına sabitlenmiş site önerileri eklendi. Bu yeni özelliği bulmak için Başlarken uygulamasını başlatın ve “Seveceğinizi düşündüğümüz uygulamalar ve siteler” sayfasına gidin.
 • Yeni Görev Çalıştır düğmesi artık Görev Yöneticisi’nin tüm sayfalarında kullanılabiliyor.
 • Windows’un genel kullanımı sırasında meydana gelen explorer.exe çökmesi düzeltildi.
 • Animasyon efektlerini devre dışı bırakmış olsanız bile Start klasörlerinin animasyonları göstermeye devam etmesi sorunu düzeltildi.
 • Explorer.exe yeniden başlatıldıktan sonra Başlat’ın sabitlenmiş ve klasör düzenlerinin varsayılana sıfırlanmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Ayarlar > Sistem > Bildirimler > Öncelik bildirimlerini ayarla bölümüne uygulama eklemenizi engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Canlı altyazılar artık Masaüstünüzde gösterilecek.
 • Canlı altyazı penceresinin maksimum yüksekliği artık monitör yüksekliğinin yüzde 40’ı ile sınırlı.
 • Özet görünümünde Performans sayfasını kullanıyorsanız, Görev Yöneticisi’nin başlık çubuğu artık gizlenecek.

Sizler yeni güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak:https://newstextarea.com/windows-11-updated-important-turkish-fix/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap