“Yapay zeka, nükleer silahlar kadar yıkıcı olabilir”
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

“Yapay zeka, nükleer silahlar kadar yıkıcı olabilir”

0

 

Google’ın önemli isminden korkutan açıklama: “Yapay zeka, nükleer silahlar kadar yıkıcı olabilir”

Eski Google CEO’su, yapay zekânın nükleer savaş kadar, hatta daha da büyük bir tehdit haline gelebileceğini iddia ediyor.

Eski Google CEO’su Eric Schmidt, yapay zekanın kontrolsüz ilerlemesinin, Soğuk Savaş’ta patlayabilecek nükleer silahlanma yarışının potansiyel etkisinden çok da farklı olmayan, karşılıklı güvence altına alınmadığı sürece bir yıkım çatışmasına neden olabileceğine dair uyarıda bulundu.

Aspen Güvenlik Forumu‘nda konuşan Schmidt, küresel güçlerin yapay zekanın artan ilerlemesini nasıl yönetecekleri konusunda müzakere etmeye hazır olmadığını savunuyor. Bu da, ABD ve Çin gibi itişip kakışan iki süper güç arasındaki güvenin daha da zayıflamasına ve hatta çatışmaya sürüklenmelerine neden olabilir.

Schmidt, bilgi teknolojisinin gücüne atıfta bulunarak, Çin ve ABD gibi jeopolitik güçlerin yapay zeka düzenlemesi hakkında konuşmaya başlaması ve teknoloji üzerinde anlaşmalar oluşturması gerektiği belirtti. Bununla birlikte, her iki tarafın da AI ve potansiyel geleceği hakkında derinlemesine teknik bilgiye sahip bireyleri getirmesi gerekeceğinden, böyle bir müzakerenin nasıl gelişeceğinin şu anda belirsiz olduğunun altını çizdi.

 

Bir güç, haklı veya haksız, rakibinin yapay zeka otonom silahlar geliştirdiğinden şüphelenmeye başlarsa, o zaman gerginlik tırmanabilir ve bu tür silahlara sahip olma ihtiyacı hissedebilirler. Bunların hepsi şimdilik sadece bir düşünce; ancak Schmidt bunun çok geç olmadan dünyanın acilen dikkate alması gereken bir düşünce olduğunu savunuyor.

Schmidt uyarılarında yalnız da değil. Genellikle hükümet müdahalesine karşı çıkan Elon Musk bile, yapay zekanın daha fazla düzenlenmesi için hükümetlere çağrıda bulunmuştu.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir