Windows 11 uygulamasına veda: Geri sayım başladı!
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 11 uygulamasına veda: Geri sayım başladı!

0

Microsoft, sözünü tutarak nihayet Windows 11’de Cortana’nın fişini çekmeye başladı. Cortana yakında kaldırılıyor. İşte detaylar…

Kullanıcıların Windows 11’de nadiren kullandığı stok uygulamaların bir listesi olsaydı, Cortana uygulaması muhtemelen en üst noktaya yakın olurdu. Neyse ki Microsoft, Windows 11’de bağımsız Cortana uygulamasını sonlandırıyor. Çıktığı zamandan bu yana beklediği ilgiyi alamayan uygulamanın fişi çekilecek. Cortana kaldırılıyor.

Cortana sonunda kaldırılıyor


Microsoft, Cortana’nın bu yılın sonlarında Windows 11’de bağımsız bir uygulama olarak varlığını sona erdireceğini doğruladı. Şimdi, iki ay sonra Microsoft, Cortana uygulamasını Microsoft Store’daki bir güncelleme aracılığıyla kullanımdan kaldırıyor. Ancak, şimdilik yalnızca Dev ve Canary kanallarında çalışan Windows Insider’lar güncellemeyi alıyor.


Sonuç olarak Cortana, önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla diğer Insider Kanallarında çalışmayı bırakacak ve sonunda bu ayın sonunda herkes için çalışmayı bırakacak. Uygulamanın, muhtemelen bu yılın Eylül veya Ekim aylarında çıkacak olan Windows 11 23H2 güncellemesine dahil edilip edilmeyeceği konusundaki belirsizlik halen sürüyor.

Güncellemeyi tamamladıktan sonra uygulamayı açmalarının ardından kullanıcılar, “Windows’ta Cortana’nın bağımsız bir uygulama olarak kullanımdan kaldırıldığını” belirten bir karşılama mesajıyla karşılanacak. Mesajın hemen altında, bu değişikliğin kullanıcıları nasıl etkileyeceğini açıklayan Microsoft destek sayfasına yönlendiren bir Daha Fazla Bilgi Edin düğmesi yer alacak.

Microsoft tarafından açıklandığı gibi, değişiklik yalnızca Windows’taki Cortana’yı etkiliyor. Outlook mobile, Teams mobile, Microsoft Teams ekranı ve Microsoft Teams Rooms üzerindeki Cortana, elbette Microsoft bu sürümleri de kaldırmaya karar verene kadar var olmaya devam edecek. Cortana’nın yerini ise Windows Copilot uygulamasının alması bekleniyor.

Microsoft’un Cortana’sı, 2014 yılında Windows Phone 8.1’de büyük bir giriş yaptı, ancak şirketin onu neredeyse her yerde desteklemesine rağmen piyasaya tutunmayı başaramadı. Siri, Amazon Alexa ve Google Assistant gibi rakip dijital asistanlarla rekabet edemedi. Microsoft’un yeni Windows güncellemesiyle bu uygulamayı yayından kaldırmasının sebebi de şüphesiz bunlardır.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir