Yapay Zeka %90’lık Doğruluk Payıyla Alzheimer’ı Tespit Etti
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Yapay Zeka %90’lık Doğruluk Payıyla Alzheimer’ı Tespit Etti

0

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün yeni bir alanda daha kullanılmaya devam ediyor. Araştırmacılar şimdi de; dünya çapında yaklaşık 40 milyon hastası bulunan Alzheimer ile ilgili bir çalışmada makine öğrenimi ve derin öğrenme yöntemlerini kullandı.

Alzheimer, nörolojik bir hastalıktır. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların sonucunda henüz kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Hafızayla ilgili bir rahatsızlık olması sebebiyle de erken teşhisi oldukça önemlidir.

Massachusetts Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi Araştırmacı Sistem Biyolojisi Merkezi’nden araştırmacılar tarafından yapılan çalışma bulguları; yapay zekanın, Alzheimer’ın erken teşhisinde kullanılabileceğini gösterdi. 

Yapay zeka, hastalık riskini %90,2’lik doğruluk payıyla tespit etti.

Araştırma ekibi, çok sayıda veri ve algoritma üzerinde çalışıp bir yapay zekayı Alzheimer’ı tespit edebilmesi için eğitti. Daha sonra bu yapay zekaya çeşitli hastanelerden toplanan Alzheimer hastası olan ve olmayan hastaların MR görüntüleri gösterildi. 

Hastalık riski taşıyan 2.348 hastadan toplam 11.103 ve Alzheimer hastalığı olmayan 8.456 hastadan 26.892 MR görüntüsü toplandı. Yapay zeka, yaptığı hesaplamalar sonucu %90,2 doğruluk payıyla hastalık riski taşıyan kişileri tespit etti. 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/03/230303105255.htm 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir