Keşke Windows 10’da da olsaydı dediğimiz 5 önemli Windows 11 özelliği
 1. Anasayfa
 2. Genel

Keşke Windows 10’da da olsaydı dediğimiz 5 önemli Windows 11 özelliği

0

Microsoft, Windows 11’den sonra Windows 10’a yeni özellikler getirmeyi bırakmıştı. Son zamanlarda bu durum değişse de işletim sisteminin hala kullanıcı deneyimi açısından birçok eksiği bulunuyor. İşte Windows 10’un Windows 11’den alması gereken bazı özellikler.

Ekim 2021’de Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle Microsoft, Windows 10’a yeni özellikler eklemeyi sonlandırdığını söylemişti. Ama 2023’ün sonlarında şirket bir karar değişikliğine giderek eski işletim sistemine Copilot ve yeni bir kilit ekranı gibi birçok yenilik getirdi.

Ancak artık işletim sisteminin ömrünün dolmasına iki yıldan az bir süre kaldı. Dolayısıyla Microsoft’un bundan sonra Windows 10’a yeni özellikler getirip getirmeyeceğini bilmiyoruz. Windows 10’un şu anda sahip olduğu özelliklerin, kullanıcıların büyük çoğunluğu için fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak işletim sisteminin daha iyi bir deneyim için Windows 11’den alması gereken bazı özellikler halen mevcut. İşte Windows 10’un halefinden kesinlikle alması gereken 5 özellik:

1. Ortalanmış Görev Çubuğu

İlk olarak Windows 10’un ortalanmış bir görev çubuğuna ihtiyacı var; ancak düzgün şekilde yerleştirilmiş olanına… Özellikle geniş monitörlerde ortalanmış görev çubuğu kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Zira imleç ile uygulamalara ulaşmak çok daha kolaylaşıyor. Bize göre Windows 11’deki görev çubuğunun tek sorunu Başlat menüsü düğmesinin de ortada yer alması. Çoğu kişinin alıştığı şekilde sol alt köşeye sabitlenmesi çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir.

2. Yeni Ses Kontrolü


Windows 11’in en iyi yanlarından biri iyi bir ses karıştırıcısına sahip olması. Zira Win + Ctrl + V tuşlarına basarak ses çıkış cihazı kolayca değiştirebiliyor ve Ayarlar uygulamasına gitmeden belirli uygulamalar için ses seviyesini ayarlayanabiliyor. Evet, Windows 10 hala Windows 7 döneminden kalma eski ses kaydırıcısına sahip, ancak Windows 11’deki çok daha kullanışlı.

3. Ses ve Parlaklık Ayarı

 
Windows 10 hala Windows 8’den kalma ses ve parlaklık kaydırıcısına ev sahipliği yapıyor. Bildiğiniz üzere Microsoft bu kaydırıcıyı 22H2 sürümünde Windows 11’den kaldırmıştı ve bize göre aynı işlem kesinlikle Windows 10’a da uygulanmalı.

4. Sekmeli Dosya Gezgini

 
Windows kullanıcıları yıllardır Microsoft’tan Dosya Gezgini’ne sekme eklemesini istiyordu ve Windows 11’de bu gerçekleşti. Dolayısıyla bunun Windows 10’da da olması oldukça iyi olabilir.

5. Windows Subsystem for Android (WSA)


Teknoloji meraklıları WSA’yı Windows 10 üzerinde çalıştırmanın mümkün olduğunu defalarca kanıtladı. Hatta bazı üçüncü taraf yazılımlar kullanılarak Google Play Store bile yüklenebiliyor. Microsoft’un Windows 11’e özel bazı özellikleri Windows 10’da kullanmakta bir sakınca görmediği açık, peki Microsoft’u işletim sistemini Android kullanıcıları için daha kullanışlı hale getirmekten alıkoyan ne?

Elbette bazı eski Windows 10 makineler Android uygulamalarını çok iyi çalıştırmayabilir, ancak Windows 10 çalıştıran ve Android uygulamalarını sorunsuz bir şekilde sanallaştırabilen pek çok güçlü cihaz olduğunu unutmamak lazım.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir