Windows Güncellemelerinin Ardından Yeniden Başlatma Zorunluluğu Ortadan Kalkabilir
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Windows Güncellemelerinin Ardından Yeniden Başlatma Zorunluluğu Ortadan Kalkabilir

0

Bilgisayarda geçirdiğimiz süreyi bir de güncelleme ekranında geçiriyormuşuz gibi geliyordu, değil mi?

Tam bilgisayarda işinizi bitirmiş kalkacaksınız, ya da dışarı çıkaracaksınız. Ama hayır, bilgisayarınızın işi daha bitmedi. Bir de onun güncelleme yapmasını bekleyeceksiniz. Hem de bilgisayara ne kattığını doğru dürüst göremediğiniz bir güncelleme bu. Yine de yeniden başlatma gibi durumlarda şifre gerektiği için beklemeniz gerekiyor.

E öyle güncellemenin ortasında da kapatamazsınız tabii bilgisayarı. Mecbur onun başında güncelleme bitene kadar oturuyorsunuz. Fakat temelinde Microsoft’un da suçu yok. Zira güncelleme sırasında yeniden başlatmanın neden gerekli olduğunu anlatmıştık. Yine de şirket, güncelleme yaparken yeniden başlatma gerektirmeyen bir yöntemi bizlere sunabilir.

Özelliğin ismi hotpatching.

Güncelleme

Windows Latest’ın haberine göre Microsoft, indirilen güncellemeler kurulduğu sırada bilgisayarın yeniden başlatma ihtiyacını ortadan kaldıracak bu özelliği Windows 11’e getirecek. Zaten Microsoft, Azure sanal makinelerinde bu teknolojiyi hâlihazırda kullanıyor. Özellik, kaynaklara göre x86 ve x64 cihazlara 2024 ortalarında, Arm cihazlara ise 2025 yılında gelecek.

Fakat maalesef hotpatching, güncelleme sırasında yeniden başlatmanın tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Oluşturulan temel üzerine inşa etme mantığıyla çalışan bu özellik, arada bir söz konusu temelin güncellenmesini gerektiriyor. Bu da ayda birkaç kere olabilecek bir durum. 

Söz konusu özellikle birlikte bilgisayarımız güncelleme yaparken ruhumuz duymayabilir. Fakat kullanıcılar, bu sefer de güncelleme yapmanın kullanıcı isteğine bırakılmayacağını düşünüyor. Yani fark etmeden sürekli son sürüm Windows’u kullanma riskinden endişeliler.

 
Kaynak: https://www.xda-developers.com/microsoft-fix-most-annoying-part-windows-update/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir