1. Ana Sayfa
  2. Windows

Windows 11’e bir donanım zorunluluğu daha

Windows 11’e bir donanım zorunluluğu daha
+ - 0

Windows 11 kullanmak isteyenlere bir donanım zorunluluğu daha geliyor

Microsoft, önümüzdeki yıldan itibaren Windows 11 kullanmak isteyenlerin SSD’ye sahip olmasını zorunluluk haline getirmeyi planlıyor.

 

Windows 11 ilk duyurulduğunda, birçok insan yeni işletim sisteminin katı sistem gereksinimleri karşısında doğal olarak şaşırmıştı. Windows 11, yalnızca birkaç nesil önce piyasaya çıkan AMD ve Intel işlemcilerini desteklemiyordu. Görünüşe göre Microsoft, bunun yeterli olmadığını düşünüyor olacak ki, gelecek yıldan itibaren SSD’yi de zorunlu hale getirmeyi planlıyor.

Windows 11 işletim sistemini kullanıyor musunuz bilmiyoruz, ancak kullanan insanlardan hala çok sayıda şikayet duyuyoruz. Yeni işletim sisteminin katı sistem gereksinimi bir yandan, bazı işlevlerin erişimini zorlaştıran ve Windows 10’un rahatlığını ortadan kaldıran Windows 11’in halen önemli güncellemelere ihtiyacı olduğu açık. Görünüşe göre Microsoft, işleri kolaylaştırmak ve sorunları çözmek bir yana dursun, işleri daha zor hale getirecek.

Microsoft cephesinden gelen bilgilere göre şirket, gelecek yıl kullanıma sunacağı 23H2 Sun Valley 3 (SV3 güncellemesiyle Windows 11’e NAND tabanlı katı hal sürücü zorunluluğu getirecek. Böylece eğer sisteminizde bir SSD yer almıyorsa, Windows 11’i kullanamayacaksınız.

Konuyla ilgili Tom’s Hardware’e bilgi veren TRENDFOCUS CEO’su John Chen, Microsoft’un başlangıçta HDD desteğini yıl içinde aşamalı olarak kaldırmayı planladığını, ancak bunu şimdi 2023 ve 2024 yıllarına ertelediğini söylüyor. Bu ertelemede, SSD’lerin hala HDD’lerden daha pahalı olmasının da payı var. Ancak bu geçişin yapılacağı da biliniyor.

 

Kaynak: https://www.trendradars.com/latest/article-570389-microsoft-might-make-ssd-boot-drives-a-system-requirement-for-windows-11-from-next-year/.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap