SSD sınırlarını zorlayan Samsung 990 Pro tanıtıldı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

SSD sınırlarını zorlayan Samsung 990 Pro tanıtıldı

0

Samsung, oyun ve 4K video düzenleme gibi çok çeşitli uygulamalar için üretilen yeni amiral gemisi SSD modeli 990 PRO Serisini tanıttı.

Günümüzün en hızlı SSD‘leri genellikle 2017 yılında hayatımıza giren PCIe 4.0‘ü benimsemiş olsa da artık PCIe 5.0 teknolojisi de yaygınlaşmaya başladı. Hatta henüz tüketicilere yönelik olmasa da PCIe 6.0 ve 2023 ile birlikte hayatımıza girecek olan PCIe 7.0 ile SSD hızları bir üst seviyeye taşınacak.

Samsung 990 PRO, PCIe 4.0’ın sınırlarını zorluyor

SSD teknolojisi gelişmeye devam ederken Samsung, oyun ve 4K video düzenleme gibi çok çeşitli uygulamalar için üretilen yeni amiral gemisi SSD modeli 990 PRO Serisini tanıttı. 990 için beklentiler oldukça yüksekti, çünkü yeni nesil SSD’lerin PCIe 5.0 standartlarına sahip olacağı konuşuluyordu.

Ancak Koreli üreticiden tüketici düzeyinde PCIe 5.0 SSD’ler görmek için bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Samsung herkesi şaşırtarak 990 PRO Serisi tıpkı 980’de olduğu gibi eski PCIe 4.0 arayüzü ile piyasaya sürdü.

PCIe’yi basit bir şekilde anlatacak olursak; Çevre Birimi Bileşen Ara Bağlantısı Express olarak adlandırılan yuvalar bilgisayara eklenen donanımların ana karta yüksek hızlı bağlantı yapmasını sağlıyor. PCIe 4.0, okuma ve yazmayı 7.800 MB/s hızı ile yaparken, PCIe 5.0’da bu hız 14.000 MB/s’ye kadar çıkabiliyor.

PCIe 4.0 bağlantıya tabi ki yavaş diyemeyiz, sadece PCIe 5.0 kadar hızlı değil. 990 PRO Serisi PCIe 4.0 sınırları içerisinde oldukça etkileyici bir hıza sahip. Samsung, 990’ın performans konusunda 980 PRO’ya göre 55’lik bir gelişme sağladığını belirtiyor.

Şirkete göre 990, 7.540 MB/s okuma ve ve 6.900 MB/s’ye varan yazma hızına sahip. Okuma hızı SSD’nin bilgisayarlardaki dosyalara ne kadar hızlı erişebildiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle, yüksek okuma hızı uygulamalar için daha hızlı başlatma süreleri anlamına geliyor. Yazma hızı ise SSD’nin dosyaları ne kadar hızlı kaydedebileceğini ifade eder. Bu, özellikle büyük 4K video dosyalarını kaydetmesi veya kopyalaması gereken işler için oldukça kullanışlı olabilir.

Samsung, şirketin V-NAND bellek teknolojisi ve 990’ın içindeki yeni özel denetleyici sayesinde PCIe 4.0’ın performansını artırdığını ifade ediyor. Samsung ayrıca performansı artan SSD’nin ısınmaması için de önlemler almış durumda. 990’ı 980 PRO’ya kıyasla yüzde 50 daha enerji verimli olacak şekilde tasarlayan Koreli üretici ayrıca, optimum sıcaklığı sağlamak için şirketin Dinamik Termal Koruma teknolojisi ve ısı yayıcı etiketini de SSD modelinde kullanıyor.

Peki siz Samsung’un yeni SSD modeli hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://exti.net/samsung-990-pro-introduced-pushing-the-limits-of-ssd/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir