Fosil yakıtlar tarih oluyor! Airbus A380, kızartma yağıyla uçtu
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Fosil yakıtlar tarih oluyor! Airbus A380, kızartma yağıyla uçtu

0

Fosil yakıtları geride bırakmak isteyen Airbus, atık kızartma yağını uçak yakıtı olarak kullanmaya başladı. İlk testler başarıyla tamamlandı.

Ulaşımda fosil yakıtlara olan bağımlılık yavaş yavaş azalıyor. Elektrikli arabalar ile başlayan bu devrim, alternatif yakıtlarla havacılık sektöründe de devam ediyor. Bu alanda çalışmalar yürüten şirketlerin başında ise Avrupa merkezli havacılık devi Airbus geliyor.

Son olarak yeni bir başarıya imza atan Airbus, kullanılmış yemeklik yağdan yapılan yakıtla çalışan bir yolcu uçağını uçurmayı başardı. Yapılan açıklamaya göre proje için özel olarak tasarlanan uçak, Fransa’daki bir pistten havalandı ve üç saat havada kaldı. İşte ayrıntılar…

Airbus A380, kızartma yağı ile üç saat uçtu

Uçaklar ve arabalar için alternatif yakıt çalışmaları yıllardır devam ediyor. Her ne kadar elektrik bu alandaki asıl çözüm gibi dursa da geri dönüşümlü yakıtlar da önemini koruyor. Sürdürülebilir Uçak Yakıtı (SAF) adı verilen bir yakıt türü, bu alanda özellikle öne çıkıyor.

Uçaklar için özel olarak üretilen ve kızartma gibi atık yemek yağlarından yağlarından yapılan bu yakıt, Airbus A380 model yolcu uçağında test edildi. Fransa’nın Toulouse kentindeki Blagnac Havalimanı’ndan yerel saat ile 08.43’te havalanan uçak, üç saat havada kaldı.

Uçuş esnasında herhangi bir sorun yaşamayan Airbus A380’in Rolls-Royce Trent 900 motoru, yüzde 100 SAF ile çalıştırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan firma yetkilileri, yakıtın “patates kızartması gibi koktuğunu” söyledi.

Bu durum, 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmaya çalışan Airbus be havacılık endüstrisi olarak büyük bir adım olarak görüldü. Her ne kadar henüz kısa mesafeli uçuşlar için kullanılsa da kısa süre içerisinde iç hatlar uçuşlarında bu yakıtın sıkça kullanılması bekleniyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce havacılığın geleceği uçaklarda mı yoksa SAF gibi geri dönüştürülmüş yakıtlarda mı yatıyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir