Microsoft’un Kullanıcıları ‘Takmadığı’ Ortaya Çıktı: Güncellemeleri Engelleseniz Bile Yüklüyor!
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Microsoft’un Kullanıcıları ‘Takmadığı’ Ortaya Çıktı: Güncellemeleri Engelleseniz Bile Yüklüyor!

0

Microsoft’un hem Windows 10 hem de Windows 11’de devre dışı bıraksanız dahi sürücü güncellemelerini otomatik olarak yüklediği ortaya çıktı.

Microsoft, gerek Windows 10 gerek Windows 11’de pek çok güncellemeyi kullanıcıların tercihine bırakıyor. Ancak bazı güncelleme ve yükseltmelerde otomatik olarak cihazları güncelliyor. Üstelik Microsoft, AMD, NVIDIA, Realtek gibi bazı 3. taraf donanım üreticilerinin sürücülerini de otomatik olarak güncelleyebiliyor.

Elbetteki Microsoft’un sürücü güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirmesini engellemenin bir yolu bulunuyor. Ancak Windows Update servisindeki yeni bir hata, kullanıcı tercihine bakılmaksızın sürücü güncellemelerinin yüklenmesine neden oluyor. Söz konusu hata, ghost_motley adlı Twitter kullanıcısı tarafından RTX 3090’ın otomatik olarak güncellenmesi sonrası fark edildi.

Microsoft, güncellemeleri devre dışı bırakmanın yolunu adım adım anlatmıştı, ama işe yaramıyor…

windows otomatik güncelleme

Bilmeyenler için; Windows işletim sistemlerindeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, kullanıcıların Windows Update ile ilgili çeşitli seçenekleri yapılandırmasını mümkün kılıyor. Örneğin kullanıcılar, Düzenleyici üzerinden Windows Update aracılığıyla sürücü güncellemelerini devre dışı bırakabiliyorlar. En azından Microsoft’un resmi sitesinde yaptığı açıklama bu şekilde…

Neowin’den Sayan Sen, söz konusu sorunun AMD ekran kartlarını da etkilediğini doğruladı. Ayrıca Twitter’da da konuyla ilgili olarak pek çok kullanıcı şikayeti bulunuyor. AMD, konuyla ilgili bir destek sayfası yayınlayarak kullanıcılarına yardımcı olmaya çalıştı. Sen’in açıklamasına göre ise hatayı gidermenin tek yolu, Grafik sürücüsü paketini yeniden yüklemek.

Kaynak:https://www.neowin.net/news/microsoft-windows-11-and-10-ignores-user-choices-to-force-install-amd-nvidia-drivers/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir