Son zamanlarda Netflix’te izledikleriniz daha mı güzel görünüyor? Bunun bir sebebi var
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Son zamanlarda Netflix’te izledikleriniz daha mı güzel görünüyor? Bunun bir sebebi var

0

 

Netflix’in, en üst paketini kullanan aboneleri için iyi bir haberi var. Yayın akışı devi, platformundaki bazı içeriklerin görsel kalitesini önemli ölçüde iyileştirdi.

Eğer son zamanlarda Netflix’te izlediğiniz içeriklerin daha iyi göründüğünü düşünüyorsanız, kesinlikle haklısınız. Netflix’in açıkladığına göre bunun bir sebebi var. Netflix Techonology Blog’ta açıklanana göre şirket, kısa bir süre önce dinamik optimizasyon adı verilen bir video kodlama yöntemi kullanarak, özellikle 4K HDR içeriklerin video kalitesini artıran bir güncelleme gerçekleştirdi.

Paylaşılan yazı teknik terimlerle dolu olsa da kalitenin artmasındaki sebep, şirketin kullandığı görüntü kalitesi ölçütü olan VMAF‘ın (Video Multi-method Assessment Fusion) HDR versiyonunu kullanmaya başlaması.

Netflix ve Dolby Laboratories arasında ortak bir çalışmayla geliştirilen HDR-VMAF, formattan bağımsız olarak Dolby Vision ve HDR10 programları için kaliteyi eşit ve bağımsız olarak ölçüyor. HDR-VMAF’ın en önemli avantajlarından biriyse, Netflix’in 4K HDR video yayınlarında sabit bit hızındaki video kodlamasından dinamik olarak optimize edilmiş (HDR-DO) kodlara geçiş yapmasını sağlamış olması. Netflix’in yazısında ayrıca HDR-DO’nun sadece daha yüksek kalite sunmakla kalmadığını, aynı zamanda daha verimli olduğunu ve ortalama olarak aynı depolama alanının yalnızca %58’ini kapladığı belirtiliyor.

Netflix, HDR-VMAF ve HDR-DO’nun getirdiği iyileştirmeleri şu şekilde özetliyor:

 • Kısıtlı bant genişliğinin yanı sıra kısıtlı olmayan oturumlar için daha yüksek video kalitesi.
 • Daha düşük başlangıç bit hızı.
 • Daha yüksek başlangıç kalitesi.
 • Daha düşük oynatma gecikmesi.
 • Video kalitesinde daha az değişkenlik.
 • Özellikle cep telefonları ve tabletlerde daha düşük veri kullanımı.

Netflix, 2022’nin ilk yarısında HDR-DO kullanarak 4K HDR kütüphanesinin tamamını geliştirmeye başladı ve bu süreç Haziran 2023’te tamamen tamamlandı. Şu anda en üst seviye aboneler, Dolby Vision veya HDR10’a sahip herhangi bir film veya dizinin, yeni görüntü kalitesi ölçütleri kullanılarak optimize edilmesini bekleyebilirler.

Haberi yazdığımız esnada Netflix’in en üst abonelik seçeneği olan ‘Özel Plan’ aylık 199,99 TL’den sunuluyor. Daha iyi görüntü kalitesi için bu ücreti vermeye değer mi değmez mi konusunun tartışma yaratacağı kesin. Üstelik bu fiyatları pahalı bulan sadece Türkiye de değil. Dünya genelinde gelen zamlar, çoğu kullanıcının abonelikten çıkmasına veya planlarını düşürmesine sebep oldu. Netflix’in bu yeni hamlesi nasıl bir sonuç doğuracak zamanla göreceğiz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir