Dünya Eriyor: Antarktika’dan İki Yalova Büyüklüğünde Buz Parçası Koptu! [Video]
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Dünya Eriyor: Antarktika’dan İki Yalova Büyüklüğünde Buz Parçası Koptu! [Video]

0

 

Antarktika’da bulunan Brunt Ice Shelf buzulu, büyük bir kopuşa ev sahipliği yaptı. 1.500 kilometrekareyi aşkın yüzölçümüne sahip buzul, ana karadan koptu ve eriyerek okyanusa karışması bekleniyor…

Küresel ısınmanın etkisiyle son zamanlarda her yıl milyarlarca ton buzul eriyor. Artan sıcaklıklarla birlikte buzullarda devasa kütleli buzul parçaları koparak okyanusa karışıyor.

Antarktika kıyısındaki Brunt Ice Shelf buzulu, geçtiğimiz günlerde neredeyse 2 Yalova büyüklüğündeki bir parçasından oldu. Toplam 256 milyar tonluk buzul, ana parçasından koptu.

1.550 kilometrelik yüzölçümüne sahip buzulun kopma anları:

British Antarctic Survey tarafından paylaşılan açıklamaya göre buzul, 150 metre kalınlığa sahipti. Kopan parçanın yüzölçümü ise 1.550 kilometrekare idi. Buzulun kopması, 22 Ocak’ta TSİ 22.00 – 23.00 arasında gerçekleşti.

Peki parça neden koptu?

antarktika

 • Chasm-1

Brunt Ice Shelf’teki kopmalar aslında uzun süredir devam ediyor. Son kopmanın yaşandığı bölge olan Chasm-1, artık bir kırılıma noktasına dönüşmüş durumda ve on yılı aşkın süredir küçülmeye devam ediyor. Yaşanan son kopma, bölgede son yıllarda gerçekleşen en büyük ikinci kopma olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: https://www.bas.ac.uk/media-post/brunt-ice-shelf-in-antarctica-calves-giant-iceberg/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir