Şimdi ChatGPT düşünsün: Google Bard artık çok daha zeki ve Türkçe biliyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Şimdi ChatGPT düşünsün: Google Bard artık çok daha zeki ve Türkçe biliyor!

0

 

ChatGPT’nin en büyük rakibi Google Bard, artık çok daha akıllı ve çok daha fazla dil seçeneğine sahip. İşte ayrıntılar…

Yapay zeka teknolojileri, interneti kasıp kavurmaya devam ediyor. Yazılımcısından tutun da mühendisine kadar herkes, gündelik işlerini kolaylaştırmak için AI’dan destek alıyor. Bu durum, pek çok teknoloji devinin de yapay zekaya yatırım yapmasına neden oluyor. Her ne kadar OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT şimdilik bu yarışı önde götürse de rakipleri de boş durmuyor. 

 

Örneğin Google, bugün yayınladığı bir güncelleme ile kendi AI sohbet botu olan Bard’ı çok daha akıllı hale getirdi. İşte ayrıntılar…

Bard ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın

Bard, bundan sadece birkaç ay önce ChatGPT’nin popülerliğinin önüne geçmek için Google tarafından apar topar tanıtıldı. Ne yazık ki bu acele, AI modelinin sorunlu bir başlangıç yapmasına neden oldu ve şirkete değer kaybettirdi. Neyse ki tüm bunlar zaman içerisinde düzeltildi ve Bard, bugün ilk büyük güncellemesini aldı. Şirketin yapay zekası artık çok daha akıllı ve çok daha fazla dil desteğine sahip.

 

Bard bugünden itibaren 40’tan fazla dil seçeneğine sahip. Bu özelliğin, doğru telaffuzu duymak veya metni sesli olarak dinlemek isteyenler için oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Seslendirmeyi kullanmak için ise tek yapmanız gereken ses simgesini tıklamak. Üstelik desteklenen diller arasında Türkçe de var.

Bildiğiniz üzere Bard, bugüne kadar konuşulanları kaydetse de geçmişe erişmenize izin vermiyordu. Neyse ki bu yeni sürümle beraber bu da düzeldi ve eski sohbetler artık erişilebilir ve yeniden kullanılabilir durumda. Bu sayede araya başka şeyler girse bile AI ile olan konuşmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu yenilik, özellikle de uzun soluklu projeler üzerinde çalışan kullanıcılar için ideal.

Lens’in gücü yakında Bard’a entegre edilecek. Bildiğiniz gibi AI halihazırda yanıtlarına görsel ekleyebiliyor. Örneğin, 

“İstanbul’da nereleri gezebilirim?” diye sorduğunuzda, yapay zeka metinle birlikte görsel öneriler de sunuyor. Ancak artık, görsel atabilecek ve bu görseller üzerinde sorular sorabileceksiniz. Ne yazık ki bu özellik şu anda sadece İngilizce’de var ve yakında diğer dillere de gelecek.

Google, aynı zamanda Python kodlarını Replit’e aktarmanıza izin veren yeni bir özelliği de platforma ekledi.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir