Netflix, “her hafta en az 1 yeni film” yayınlama hedefini rafa kaldırıyor. Yeni hedef ise…
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Netflix, “her hafta en az 1 yeni film” yayınlama hedefini rafa kaldırıyor. Yeni hedef ise…

0

Netflix, yağmur gibi yağdırdığı yeni filmlerinde frene basmaya hazırlanıyor. Akış devi, çok sayıda film yayınlamak yerine daha az sayıda, daha kaliteli film yayınlamak istiyor.


Son iki yıldır her hafta en az bir film yayınlayan Netflix, 2023 yılında bazı değişiklikler yapabilir. Bloomberg’in bildirdiğine göre, akış devi film bölümünü yeniden yapılandırıyor ve genel olarak daha az film yayınlayacak.

Netflix, bütçesi 30 milyon dolar veya daha az olan küçük projeler üzerinde çalışan ekibini ve yapımı 30 milyon ila 80 milyon dolar arasında değişen orta bütçeli filmler üreten ekibini birleştiriyor. Yeniden yapılanma, “bir avuç” işten çıkarmaya (şirket belirli bir sayı belirtmiyor) sebep olacak ve iki önemli yöneticinin ayrılmasıyla sonuçlanacak. Tiger King gibi belgeselleri ve küçük bütçeli filmleri yöneten Lisa Nishimura ve filmlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Bricke, on yıldan uzun bir süre sonra şirketteki konumlarından ayrılıyor.

Bloomberg’in belirttiği üzere Netflix, stüdyolar filmlerini şirkete lisanslamak yerine kendi akış hizmetlerini oluşturmaya başlamasının ardından film geliştirme çabalarını artırdı. Netflix’in küçük ve orta bütçeli filmler üzerinde çalışan birimlerine ek olarak, büyük bütçeli projeler geliştiren bir bölümü daha bulunuyor. Bu bölümün de yeniden yapılanmadan etkilenip etkilenmeyeceği henüz belli değil.

Netflix’in daha önce yayınladığı çok sayıda filme rağmen, bunların yalnızda çok az miktarı övgüler kazanarak milyonlarca saatlik yayına ulaştı veya en büyük gişe rekorları kıran filmlerden bazılarının elde ettiği türden bir kültürel etki yarattı. Şirketin Top 10 sayfasına göre 2021 ve 2022’de en çok izlenen filmleri arasında Red Notice, Don’t Look Up ve Glass Onion: A Knives Out Mystery yer alıyor.
Çok film yerine daha az sayıda kaliteli film

Söylenilene göre Netflix Film yöneticisi Scott Stuber, daha yüksek kaliteli projeler üretmek amacıyla hizmetin piyasaya sürdüğü film sayısını bu yıl azaltmaya karar verdiği bildiriliyor.

Stuber, bu değişiklik nedeniyle kaç kişinin işini kaybettiğini söylemedi, ancak sayıların geçtiğimiz yıl şirkette meydana gelen işten çıkarmalardan daha az olması bekleniyor. Netflix, işten çıkarmaları film, TV ve eğlence alanındaki rakiplerinin çoğundan önce gerçekleştirmişti. HBO ve HBO Max, Ağustos ayında daha büyük bir Warner Bros. Discovery yeniden yapılandırmasının parçası olarak bazı yapım ekibi üyeleri ile yollarını ayırmak zorunda kalırken, Disney geçtiğimiz günlerde medya ve dağıtımla ilgili olanlar da dahil olmak üzere 7.000 çalışanı işten çıkardığını duyurdu.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir