Tüm zamanların en iyi 8 yarış oyunu
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Tüm zamanların en iyi 8 yarış oyunu

0

Yarış ya da araç sürme oyunları, tarih boyunca oyucuların ilgisini çekti. Ve bu oyunlar arasında yer alan bazıları, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı. İşte, tüm zamanların en iyi 8 yarış oyunu.


Video oyun Video oyun endüstrisinin en sevilen türlerinden birinin araç sürme veya yarış oyunları olduğu kesin. Bu türün neden bu kadar başarılı olduğunu görmek de çok zor değil. Çoğu zaman oyun hızlıdır, rekabetçidir ve neredeyse herkes iyi bir yarış oyununu oynamaya başlayıp eğlenebilir.

Tabii ki bu tür oyunlar arasında da adını tarihe altın harflerle yazdırmış olanlar var. Aşağıda, tüm zamanların en önemli araç sürme ve yarış oyunlarından bazılarını ele alarak oyun endüstrisinde nasıl bir etki yarattıklarını kısaca inceleyeceğiz.

1. Gran Turismo (1998)

Gran Turismo en başından beri PlayStation konsollarına özel olan, artık efsaneleşmiş bir seri. Gran Turismo 7 teknik detaylar konusunda özel bir yere sahip olsa da, herkesi gerçekten büyüleyen ilk oyundu. Bu oyun, konsol yarış simülasyonu türünün yeniden icat edilmesinden tek başına sorumluydu.

Yetenekli oyuncular için tamamen farklı, çok rekabetçi ve oldukça ödüllendiriciydi. Gran Turismo’nun lansmanı çığır açan bir olaydı ve eski konsolunu elinde tutmaya devam eden kişiler için halen bir eğlence kaynağı olabiliyor.

2. Need for Speed: Most Wanted (2005)

Need for Speed: Most Wanted, oyuncusuna inanılmaz bir hızda araç sürüyormuş hissini vermek konusunda inanılmaz bir iş çıkarıyordu. Aracınız üzerinde her zaman tam kontrole sahiptiniz, ancak her an kaza yapabileceğinizi hissetmenize yetecek kadar agresiflik de bulunuyordu.

Oyunun, NFS serisinin zirvesi olduğunu söyleyebiliriz. Oyun, ilk Hızlı ve Öfkeli filmlerine benzer bir his ile dolu. Belki de en önemlisi, muazzam hikayesi ile diğer NFS oyunlarını çok geride bırakıyor.

3. Out Run (1986)

Out Run, Pac-Man, Space Invaders ve Galaga’nın hüküm sürdüğü günlerde ekranlara güneş gibi doğan, tüm zamanların en önemli Atari oyunlarından biri. Oyunun konusu oldukça basit. Oyun tarihindeki en akılda kalıcı müziklerden biri eşliğinde, sonsuz bir Amerikan otoyolunda üstü açılır kırmızı bir araba kullanıyorsunuz.

Bu oyunun endüstri üzerinde devasa bir etkisi oldu ve modern yarış / sürüş oyunlarında ve filmlerinde pek çok müziği etkiledi. The Cannonball Run filminden ilham alan oyun, bir süper arabada gitmenin tatmin edici hissini sunuyor. Aldatıcı derecede basit, ancak son derece bağımlılık yapıcı…

4. Forza Horizon 3 (2016)

Hem Forza Horizon 4 hem de 5 harika oyunlar olsa da, Forza Horizon 3’ün serinin en iyi üyesi olduğunu düşünüyoruz. Gerçekten özel bir haritaya sahip, olağanüstü bir müziği var ve oldukça tatmin edici bir DLC içeriyor.

Serinin sonraki oyunlarına sağlam bir taban yaratmış olması açısından özel bir yere sahip ve bugün hala olması gerektiği gibi harika görünüyor. Oyun, arcade tarzı bir eğlenceye sahip olsa da, cihazınıza bir direksiyon simidi satın almak istemenize neden olacak kadar gerçekçi.

5. Driver: San Francisco (2011)

Bu listedeki diğerler oyunlara göre çok daha az konuşulan Driver: San Francisco eksantrik, şık ve anlatı açısından son derece eğlenceli. Oyunda, feci bir araba kazasına karışan ve komaya giren John Tanner adlı bir polis olarak oynuyorsunuz.

İşler bu noktada garipleşiyor. Oyunun tamamını Tanner komadayken oynuyorsunuz. Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, buradan sonra işler daha da tuhaflaşıyor, ancak sonunda her şey iyi bir şekilde birbirine bağlanıyor. Hikaye anlatımı, alışılmadık oyun tasarımı ve benzersiz seviye tasarımında gerçekten usta bir sunum görülüyor.

6. Crazy Taxi (1999)

Crazy Taxi, inanılmaz derecede agresif bir müzik ile eşleştirilmiş kaotik bir adrenalin patlaması olduğu için uygun bir şekilde adlandırılmış. Oyunun adında “Taksi” kelimesi bulunsa da, müşteri memnuniyetini hedeflemediğiniz rahatlıkla söylenebilir. Bunun yerine amacınız, A noktasından B noktasına olabildiğince hızlı gitmek.

Bu, kestirmeler bulmayı, çılgın atlayışlar yapmayı ve mümkün olan en çılgın gösterileri aramayı içeriyor. Bir Atari oyunu olarak başlayan oyun, hızla Sega’nın en popüler oyunlarından biri haline geldi. 2000’lerin başındaki en ikonik oyunlardan biri olarak uzun bir süre hafızalarda kalacağına eminiz.

7. Ridge Racer (1993)

Ridge Racer’ın bu listenin alt kısımlarında yer almasının tek nedeni, bu günlerde oynamanın biraz hantal hissettirmesi. Gran Turismo etkileyici bir istisna olsa da, günümüzde çoğu PS1 oyunu bu hissi verecektir. Ancak, Gran Turismo gibi, Ridge Racer da konsollardaki sürüş oyunlarını daha iyi hale getirdi.

O zamanlar herhangi bir oyundan daha sıkı kontrollere sahipti ve bir oyunda drift yapmanın gerçekten iyi hissettirdiği ilk örnekti. Bu oyun, bir sebepten dolayı birçok kumlu plajı, devasa dağları ve çok sayıda köprüsü olan bir Atari yarış oyunuydu.

8. Mario Kart 8 (2014)

Super Mario Kart ve bu serideki diğer önceki girişler daha “klasik” seçenekler olsa da, Mario Kart 8 açık ara serinin en iyi oyunu. Mükemmel seviye tasarımına, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yeni ve klasik haritaya ve çok daha fazlasına sahip.

Mario Kart, sunduğu eğlenceli ve rekabetçi oyun tasarımı ile her zaman mükemmel bir parti oyunu oldu.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap