Samsung, Yeni Nesil Katlanabilir ve Sarılabilir Ekranlarını Duyurdu: Katlanabilir Tablet ve Monitörler Geliyor! [Video]
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Samsung, Yeni Nesil Katlanabilir ve Sarılabilir Ekranlarını Duyurdu: Katlanabilir Tablet ve Monitörler Geliyor! [Video]

0

Samsung’un ekran üretim birimi Samsung Display, CES 2024 kapsamında birkaç duyuru yaptı. Şirket, katlanabilir ve sarılabilir ekran teknolojisinde çığır açacak gibi görünüyor.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES 2024, yavaş yavaş etkilerini hissettirmeye başladı. Zira dünya devi markalar, CES 2024 kapsamında sergileyecekleri ürünleri yavaş yavaş duyurmaya başladılar. İşte o markalardan biri de Güney Koreli teknoloji devi Samsung oldu. 

Samsung tarafından yapılan açıklamalar, markanın katlanabilir ve sarılabilir ekran teknolojilerinde yepyeni bir sayfa açacağını gözler önüne seriyor. Bunun nedeni, Samsung’un artık tablet ve hatta monitör boyutunda ekranlara geçiş yapması.

Samsung’un yeni katlanabilir ekranı böyle görünüyor

Samsung

Samsung’un şimdilik sadece gösterdiği yeni bir katlanabilir ekran, bir dizüstü bilgisayar boyutunda ve katlanabilme özelliğine sahip. Şirketin yaptığı çalışma, tamamen ekrandan oluşan dizüstü bilgisayarları hayatımıza sokacak gibi görünüyor. Üstelik bu ekranlar hem içe hem de dışa doğru katlanabilme özelliğine sahipler. Tabii Samsung’un bu denli büyük katlanabilir ekranları ne zaman kullanıma sunacağı belli değil.

Samsung

Samsung, sadece büyük ekranlara odaklanmamış gibi görünüyor. Yukarıdaki görüntüde, “In&Out Flip” ismi verilen bir katlanabilir ekranı görüyorsunuz. Akıllı telefonlar için dizayn edilen bu ekran, 360 derece katlama oranına sahip. Samsung, bu tür teknolojilerle katlanabilir ekranlı telefonlardaki ikinci ekrana duyulan ihtiyacın ortadan kalkacağına inanıyor.

Samsung Display CES 2024

Güney Koreli şirketin “Flex Note Extendable” olarak isimlendirdiği başka bir ekran ise hem sarılabiliyor hem de katlanabiliyor. Yapılan açıklamaya göre 11 inçlik OLED panel, sarılan bölümün açılmasıyla 13.8 inç boyuta ulaşacak. Çift eksende sarılabilen bu ekran, sarılan ikinci bölümün açılmasıyla 17.3 inç boyuta ulaşabilecek. 

Samsung, şeffaf mikroLED ekranını da duyurdu!

Yıllardır mikroLED ekran teknolojileri üzerinde de çalışan şirket, CES 2024 kapsamında şeffaf ekranını da tanıttı. Oldukça etkileyici görünen ekran ile ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı ancak Samsung, bu ekranda kristal berraklığında görüntüler üretilebileceğini söyledi.

Kaynak: https://news.nate.com/view/20240107n02891
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir