IONIQ 6’nın menzili Hyundai’yi bile şaşırttı!
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

IONIQ 6’nın menzili Hyundai’yi bile şaşırttı!

0

Hyundai, yeni IONIQ 6 modeli için EPA tarafından hesaplanan yeni menzil ve enerji tüketimi oranlarını paylaştı.

Elektrikli otomobiller hayatımıza her geçen gün daha fazla dahil oluyor. Şirketler yavaş yavaş model gamlarında daha fazla elektrikli model yer vermeye başladı. Bu markalardan bir tanesi de Hyundai. IONIQ adı altında yeni elektrikli modellerini ortaya koyan şirket, ortaya koyduğu menzillerle de dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Hyundai IONIQ 6, Lucid Air’ı yakaladı

Hyundai, yeni IONIQ 6 modeli için EPA tarafından hesaplanan yeni menzil ve enerji tüketimi oranlarını paylaştı. Yapılan açıklamaya göre elektrikli model 581 kilometre menzile sahip. Diğer yandan modelin enerji tüketim değeri ise 150 Wh/km olarak belirtiliyor. Bu rakamlar önceden tahmin edilen 547 kilometre olarak tahmin edilen menzilin bile üzerinde bir verimlilik sunuyor.

Hyundai, IONIQ 6 modelini farklı versiyonlarla sunuyor. Buna göre elektrikli otomobil, dört tekerlekten çekiş veya arkadan itişli versiyonlar dahil olmak üzere sunulan farklı özellikler ile değişen menziller sunuyor. Modelin en verimli versiyonu, 18 inçlik daha küçük jantlara, arkadan itişe ve düşük ağırlık için daha basit standart donanıma sahip.

Aracın dört tekerden çekişli versiyonu ise ön bölüme eklenen ekstra elektrik motorunun getirdiği fazladan ağırlık ile yüzde 12’lik bir menzil düşüşü yaşıyor. Üst versiyonlarda ise eklenen donanım ve daha büyük jantlarla birlikte menzil 434 kilometreye kadar düşüyor. Ancak bu rakamların bile etkileyici olduğunu belirtelim.IONIQ 6 SE RWD Long Range (18 inç jant): 581 kilometre menzil – 150 Wh/km tüketim
IONIQ 6 SE AWD Long Range (18 inç jant): 508 kilometre menzil – 173 Wh/km tüketim
IONIQ 6 SEL RWD (20 inç jant) : 491 kilometre – 179 Wh/km tüketim
IONIQ 6 SEL AWD (20 inç jant): 434 kilometre – 203 Wh/km tüketim
IONIQ 6 Limited RWD (20 inç jant): 491 kilometre – 179 Wh/km tüketim
IONIQ 6 Limited AWD (20 inç jant): 434 kilometre – 203 Wh/km tüketim

 
Hyundai IONIQ 6 sahip olduğu bu değerler ile piyasadaki en verimli elektrikli modeller arasında. Güney Koreli modelin elektrikli modeli sunduğu verimlilik değeri ile şu anda Lucid Air modellerini yakalamış durumda. Elektrikli otomobilin 0.22 cd’lik sürtünme katsayısı da bu verimlilikte oldukça büyük önem taşıyor.

Yeni elektrikli otomobil WLPT döngüsüne göre ise 614 kilometrelik bir menzile sahip. Peki siz Hyundai IONIQ 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap