Play Store’dan Kaldırılan ‘İzinler’ Bölümü Geri Dönüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Play Store’dan Kaldırılan ‘İzinler’ Bölümü Geri Dönüyor

0

 

Google’dan Acil Geri Adım: Geçtiğimiz Hafta Kaldırılan ‘Uygulama İzinleri’ Şimdi Geri Dönüyor

Geçtiğimiz hafta Play Store’dan uygulama sayfalarındaki ‘İzinler’ bölümünü kaldıran Google, tepkilerin ardından bu kararından vazgeçti. Şirket, bu bölümü yeniden yayınlayacağını açıkladı.

Verilerimizin gizliliği son zamanlarda büyük bir önem kazanmışken, uygulama mağazaları da bu hassasiyete uygun olarak bazı yenilikler getirmişti. Bunlardan birisi de mağazalarda uygulamaların istedikleri izinleri, uygulamayı indirmeden önce detaylıca inceleyebilmemizdi. Fakat Google, geçtiğimiz hafta bu konuda dikkat çeken bir harekete imza attı.

Şirket, Play Store mağazasında uygulama sayfalarında yer alan ‘İzinler’ bölümünü ‘Veri Güvenliği’ başlığı altına taşımıştı. Fakat bu bölümdeki izinler, geliştiriciler tarafından listeleniyordu. Yani Google, uygulama izinlerini kendisi listelemiyor, bu da sadece geliştiricilere güvenmemiz gerektiği anlamına geliyordu. Söz konusu düzenleme tepki çekince Google da geri adım atma kararı aldı.

İzinler bölümü geri dönüyor:

google

Android Developers (Android Geliştiricileri) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda şirket, ‘İzinler’ bölümünün yeniden uygulama mağazasına döneceğini paylaştı. Paylaşılan açıklamada “Veri güvenliği bölümü, kullanıcılara bir uygulamanın kullanıcı verilerini nasıl topladığı, paylaştığı ve güvenliğini sağladığı konusunda basitleştirilmiş bir görünüm sağlar, ancak aynı zamanda, kullanıcıların bir uygulamanın belirli kısıtlı verilere ve eylemlere erişme yeteneğini anlamaları için uygulama izin bilgilerini kolayca görüntülenebilir hale getirmek istiyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Google Play Store’daki Veri Güvenliği bölümü, Mayıs 2021’de duyurulmuş ve bu yıl nisan ayında kullanıma sunulmuştu. Uygulama geliştiricileri, bu bölümde topladıkları kullanıcı verileriyle neler yaptığı konusunda bilgi sunmak zorunda.  Bu bölüm geliştiriciler tarafından doldurulurken Google, sunulan bilgiler ve gerçek arasında herhangi bir uyumsuzluk bulması durumunda karşı aksiyon alıyor.


Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/21/23273288/google-play-store-permissions-section-data-safety-reenabled

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap