Komut Vermeye Kıyamazsınız: Karşınızda Samsung’un Sevimlilik Abidesi Yapay Zekâ Destekli Robotu “Ballie” [Video]
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Komut Vermeye Kıyamazsınız: Karşınızda Samsung’un Sevimlilik Abidesi Yapay Zekâ Destekli Robotu “Ballie” [Video]

0

 

 

Samsung, yapay zekâdan güç alan ve yalnızca bir bowling topu büyüklüğünde olan yeni robotu “Ballie”yi duyurdu. İlginç yeteneklere sahip olan Ballie, teknoloji tutkunlarının sahip olmak isteyeceği ürünler arasında yer alacak gibi görünüyor.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2024 resmen başladı ve Güney Koreli teknoloji devi Samsung, açılış konuşması sırasında bombayı patlattı. Şirket, “Ballie” olarak anılacak yeni bir kişisel ev asistanı tanıttı. Yapay zekâdan güç alan robot, ilginç yeteneklere sahip.

Aslına bakacak olursak Ballie, ismine aşina olduğumuz bir robot. Şirket, bundan birkaç yıl önce de böyle bir robottan bahsetmişti ancak o yıllarda, çok erken aşamadaydı. Şimdi ortaya çıkan ürün ise oldukça etkileyici özelliklerle donatıldı. Teknoloji tutkunu tüketiciler, böyle bir robota sahip olmak isteyecekler gibi görünüyor.

Karşınızda Samsung Ballie

apay zekâ destekli Samsung Ballie, bir bowling topu büyüklüğünde ve gelişmiş sensörlerle donatıldı. Bu sensörler arasında çarpışmalardan kaçınmak için LiDAR ile komutları yerine getirebilmek için kızılötesi sensörler bulunuyor. Sesli veya mesajlaşma yoluyla kontrol edilebilen robot, nispeten basit işleri yapabiliyor.

Ballie, sahip olduğu projeksiyon desteği sayesinde akıllı telefonunuzdan video aktarımı yapmanızı sağlıyor. İsterseniz duvara, isterseniz yere görüntü yansıtabiliyorsunuz. Ayrıca kızılötesi sensör, bu robotun kumanda ile çalışan cihazları kontrol edebilmesini sağlıyor. Mesela eve geldiğinizde Ballie’ye seslenip, klimayı çalıştırmasını isteyebileceksiniz.

Samsung robot

Sadece bunlar değil. Bu robotu; sahip olduğu kamera ile siz dışarıdayken, evde neler olup bittiğini izlemek için kullanabilirsiniz. Veya görüntülü görüşme mi yapacaksınız? Telefonla uğraşmaya gerek kalmadan, görüntüyü ve sesi Ballie aracılığıyla iletebilirsiniz.

Samsung’un bu kez gerçekten eğlenceli bir hâle getirdiği Ballie, ne yazık ki bazı eksiklerle geldi. Şirket, bu ürünü piyasaya sürüp sürmeyeceğine ilişkin bir şey söylemedi. Ayrıca piyasaya sürülmesi durumunda olası bir fiyat bilgisine de sahip değiliz. Ancak Samsung, bu robotla yapay zekâ ile neler yapabileceğimizi kısmen de olsa göstermiş oldu.

Samsung Ballie için hazırlanan tanıtım videosu

Kaynak: https://news.samsung.com/global/video-ces-2024-a-day-in-the-life-with-ballie-an-ai-companion-robot-for-the-home
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir