Meta, metaverse konusunda ne kadar ciddi olduğunu bir şirketi daha satın alarak kanıtladı
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Meta, metaverse konusunda ne kadar ciddi olduğunu bir şirketi daha satın alarak kanıtladı

0

Meta’nın metaverse yatırımları artarak devam ediyor. Şirket, şimdi de önemli bir akıllı lens geliştiricisini satın aldı.

Meta, akıllı gözlükler için reçeteli camların 3D baskısında uzmanlaşmış Hollanda merkezli Luxexcel şirketini satın alarak metaverse’e yaptığı yatırımı biraz daha artırdı. İlk olarak Hollandalı De Tijd (TechCrunch aracılığıyla) tarafından bildirilen bu haber, daha sonra Meta tarafından da doğrulandı.

Şirketin finansal iletişim başkanı Ryan Moore tarafından yapılan açıklamada Meta, “Luxexcel ekibinin Meta’ya katılarak iki şirket arasındaki mevcut ortaklığı derinleştirmesinden heyecan duyuyoruz” dedi. Anlaşmanın şartları henüz açıklanmadı, ancak Meta CTO’su ve Reality Labs başkanı Andrew Bosworth, bu ayın başlarında bir blog gönderisinde şirketin metaverse odaklı bölümün işletme giderlerinin “yaklaşık yarısını” artırılmış gerçekliğe (AR) harcandığını açıklamıştı. Diğer yarısı ise halen ciddi bir şekilde zarar etmeye devam eden sanal gerçeklik ürünleri (VR) alanını geliştirmeye kullanılacak.

2009 yılında kurulan Luxexcel, holografik film ve projektörler gibi reçeteli bir lens içinde artırılmış gerçeklik deneyimi oluşturmak amacıyla gereken unsurları entegre edebileceğini söylüyor. 2021’de, sanal nesneleri bir kullanıcının gerçek yaşam ortamına yerleştirmek için gereken dalga kılavuzları veya şeffaf ekran teknolojisi ile donatılmış bir lens oluşturmak için, Snap’s Spectacles için ekranlar sağlayan şirket WaveOptics ile ortaklık kurdu.

Meta ilk AR gözlüklerini üretmeye çalışıyor olsa da, bitmiş bir ürün ile uzun bir süre daha karşılaşmayabiliriz. Bosworth, Meta’nın AR gözlüklerinin, cihazı “daha ince, daha hafif, daha hızlı ve daha güçlü hale getirilmesinin yıllarca geliştirme çalışması gerektireceğini” söylüyor.

Ancak Meta, pahalı yeni Quest Pro başlığına renkli video geçişi eklediğinden hedefine giderek daha fazla yaklaşıyor. Ayrıca 2021 yılında, kameralar, hoparlörler ve mikrofonlarla donatılmış bir çift akıllı gözlük olan Ray-Ban Stories’i piyasaya sürmek için Ray-Ban ile ortaklık kurmuştu…

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir