Chrome’a “Yan Arama” Geliyor. Yan Arama Özelliği Kullanıcılara Ne Sunacak?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Chrome’a “Yan Arama” Geliyor. Yan Arama Özelliği Kullanıcılara Ne Sunacak?

0

Google, tarayıcısı Chrome’a “yan arama” özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Peki ama nedir bu yan arama özelliği, ne işe yarayacak?

 

Windows için Chrome Canary‘ye yapılan en son güncellemede Google, yan panelde arama yapılmasını sağlayan kullanışlı bir özellikle karşımıza çıktı. Bu özellik, arama sonuçlarını o anda açık olan sayfayla karşılaştırmanıza ve aradığınızı daha hızlı bulmanızı sağlıyor.

 

Chrome’da yeni yan arama sütununu test etmek için tarayıcıyı en son Canary sürümüne güncellemeniz ve özelliği ayarlarda etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için chrome://flags’a gidin ve “Yan Arama” özelliğini “Etkin” olarak ayarlayın. Ardından Chrome’u yeniden başlatmanız gerekiyor.

Google Chrome, bir kenar çubuğunda arama sunan ilk tarayıcı değil. Benzer bir özellik Microsoft Edge‘de bir süredir mevcut. Bir web sayfasındaki herhangi bir kelimeye veya kelime öbeğine sağ tıklayıp “Kenar çubuğunda ara”yı seçebilirsiniz. 

Google Chrome ise Yan Arama düğmesini görüntülemeden önce yeni bir sekme açmayı, bir arama terimi girmeyi, bir bağlantı açmayı gerektiriyor.

 

Chrome Canary’deki “Yan Arama”nın şu anki sürümünün yalnızca deneysel bir özellik olduğunu unutmamalıyız. Google’ın Yan Arama’yı iyileştirmesi ve bunu kararlı sürüme göndermesi biraz zaman alacaktır. Her zaman olduğu gibi, bu özelliğin hiç sunulmama ihtimali de bulunuyor.

Kaynak:https://www.neowin.net/news/chrome-gets-google-search-in-a-side-panel-on-windows/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir