Kullanıcılar mutlu: Sevilen Safari özelliği Google Chrome’a geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Genel

Kullanıcılar mutlu: Sevilen Safari özelliği Google Chrome’a geliyor!

0

 

iOS 15 ile birlikte Safari’ye gelen ve bazı kullanıcıların çok sevdiği alt arama çubuğu bu sefer de Chrome için geliyor. İşte detaylar…


Safari, iPhone kullanan kişilerin vazgeçemediği şüphesiz iPhone’lar için tasarlanmış en iyi tarayıcı. Bu kadar çok tercih edildiği için Apple onu arka plana atmıyor ve sürekli güncel tutmaya çalışıyor. Apple’ın getirdiği bazı yenilikler de diğer tarayıcılara yol göstererek öncü oluyor. Bunun son örneği de Safari alt arama çubuğu özelliğinin Google Chrome için gelecek olması.

Safari alt arama çubuğu Chrome için yolda


Apple, iOS 15’te Safari’deki arama çubuğunu taşıdığında interneti ya da en azından bazı kişileri şaşırttı. Ancak parmağın daha kolay ulaşması nedeniyle bu özellik fazlasıyla sevildi. Şimdi de Chrome, bu tasarım değişikliğini benimseme kararı aldı. Steve Moser ilk olarak iOS için Chrome’un yayın öncesi sürümüne eklenen yeni adres çubuğu ayarının ekran görüntüsünü paylaştı.


Google Chrome için gelen bu yeni özellik adres çubuğunu üst veya alt olarak değiştirmenize imkan veriyor. Dokunup basılı tuttuğunuzda da bu çubuk alt ve üst olarak kolayca yer değiştiriyor. Özellik TestFlight aracılığıyla denendi ve üstteki ekran görüntüsü paylaşıldı.

Safari’deki bu özelliğin Chrome için gelmesi ayrıca iki tarayıcı arasında geçiş yapan insanlara da kolaylık sağlayacaktır. Tam zamanlı Chrome kullanıcıları da Safari’nin 2021’de kullanıma sunduğu popüler seçeneğin keyfini çıkarabilme imkanına erişecek.

iOS 17’den itibaren Safari, Ayarlar > Safari > Sekmeler bölümünde varsayılan alt arama çubuğunu klasik üst konuma geçirmenize olanak tanır. Belirtmekte fayda var ki önceki sürümlerde arama çubuğunun yerini değiştirdiğinizde arama çubuğunu kaydırarak sayfa değiştirme işlevini kaybediyordunuz. Ancak iOS 17 ile birlikte bu sorun giderildi ve kolaylık sağlandı.

Maalesef Chrome için gelen alt arama çubuğunda sekmeler arasında gezinmenize olanak tanınmayacak. Bu açıdan Safari hala daha işlevsel olma özelliğini koruyor. Ayrıca Safari’deki arama çubuğunu yukarı kaydırdığınızda tüm sekmeleri görme imkanı da Chrome için gelmeyecek.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir