Google Keep nasıl kullanılır
 1. Anasayfa
 2. Eklentiler

Google Keep nasıl kullanılır

1

Google’ın ücretsiz not alma uygulaması nasıl kullanılır?

Google Keep, notlarınızı yönetmek için birçok kullanışlı özellik içeren Google’dan basit bir not alma uygulamasıdır. Google Play Store’da, App Store’da bulunur ve çoğu web tarayıcısında çalışır. Google Pixel 6 Pro gibi yeni bir Android cihaz kullanıyorsanız, Keep uygulaması muhtemelen telefonunuza veya tabletinize önceden yüklenmiştir.

Uygulama Google ekosisteminin bir parçası olduğundan, Google Drive ile sorunsuz entegrasyon sağlanır—yalnızca sesli notların ve fotoğrafların 15 GB depolama alanınıza doğru sayıldığını unutmayın. Gerçekten, her zaman bir şeyler yazıyorsanız, sahip olmak için harika bir uygulama. İster her zaman sahip oldunuz, ister hiç denemediniz ya da Google Keep’in ne olduğunun farkında değilsiniz, bu makale size kullanmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayacaktır.

Google Keep ile başlarken

Google Keep, 2013 yılında Google’ın özel not alma uygulaması olarak başlatıldı. Keep’i dijital yapışkan not defteri olarak düşünün; Google Dokümanlar’da bulacağınız gelişmiş özelliklerin çoğundan yoksun olsa da, hızlı bir not, bakkal listesi veya yaklaşan bir proje veya blog yazısı için rastgele bir fikir gibi temel şeyler için mükemmeldir.

Google Keep – Notlar ve Listeler

Not: Keep notes, aynı Google hesabına giriş yaptığınız sürece cihazlar arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edilir.
 

Keep not defteri, yapılacaklar listenizi bir tutam içinde not etmek için bir yer olarak çalışsa da, muhtemelen Google Görevler’den veya daha sağlam bir yapılacaklar listesi veya görev yönetimi uygulamasından daha mutlu olursunuz.

Keep, hem kişisel Google Workplace (diğer adıyla G Suite) hesaplarıyla çalışır. Keep Android uygulaması Google Play Store’da mevcuttur. iPhone ve iPad kullanıcıları Keep uygulamasını App Store’da bulacaktır. Ve çoğu Google hizmeti gibi, Keep de çoğu web tarayıcısında çalışır. Chrome Web Mağazası‘nda bir Google Keep web clipper uzantısı da bulunmaktadır. 

Google Keep’te notlar nasıl oluşturulur

Google Keep’te beş tür not oluşturabilirsiniz. Uygulamayı açmak, ekranınızın alt kısmında beş simge gösterecektir. Soldan sağa, onlar:

 • Liste – Bu seçenek liste öğelerinizin önünde onay kutuları oluşturur.
 • Çizim-Bu seçenek el yazısı notlar ve çizimler için en iyisidir.
 • Ses-Ses seçeneği sesli not kaydetmenizi sağlar.
 • Fotoğraf-Google Keep’e bir fotoğraf ekleyin ve daha sonra açıklamalı hale getirilebilir.
 • Normal-Genel bir metin notu oluşturun.

Bir not oluşturmak için, bu türde bir not oluşturmak üzere uygun simgeye dokunmanız yeterlidir.

 

Önemli ipuçları

 • Her not türünün bir Başlık alanı vardır. Bunu doldurmak, ana ekranda notunuza kalın bir başlık ekleyecektir.
 • Notları birleştirmek istiyorsanız (örneğin, bir kontrol listesine fotoğraf veya çizime kayıt eklemek), bir notu açın ve seçeneklerin listesini getirmek için ekranınızın sol alt tarafındaki artı düğmesine dokunun.
 • Bir notu arşivlemek veya silmek için üzerine uzun basın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki Dikey Üç Nokta menüsüne dokunun. Ardından Arşivle veya Sil’e dokunun. Bu notlara ekranınızın sol üst köşesindeki Hamburger menüsüne, ardından Arşiv veya Çöp Kutusu’na dokunarak erişilebilir.

Google Keep’te hatırlatıcı nasıl ayarlanır

Google Keep uygulaması, belirli bir zamanda veya belirli bir yerde tetiklenebilen basit bir hatırlatma işlevine sahiptir. Konum hatırlatıcısı, markete geldiğinizde alışveriş listenizi getirmek gibi durumlar için mükemmeldir.

 1. Ana ekranda bir nota uzun basın.
 2. Ekranınızın sağ üst köşesindeki alarm zili düğmesine dokunun.
 3. Saat veya Yer sekmesini seçin.
 4. Girin detaylar dokunun ve Kaydedin

 

Zaten bir nottaysanız, hatırlatıcı düğmesine ekranınızın sol üst köşesinden erişilebilir. Buraya erişildiğinde biraz farklı bir kullanıcı arayüzü var, ancak işlevsellik aynı.

Google Keep’te notlar nasıl iş birliği yapılır ve paylaşılır

Google Keep’in paylaşım ve işbirliği için birden fazla özelliği vardır. Başka biriyle alışveriş yapıyorsanız, bir arkadaşınıza çizim göndermek istiyorsanız veya bir meslektaşınıza sesli not göndermeniz gerekiyorsa bu mükemmeldir.

Mobil uygulamada notlar nasıl paylaşılır:

 1. Uzun basın üzerinde bir not.
 2. Ekranınızın sağ üst köşesindeki Dikey Üç Nokta düğmesine dokunun.
 3. Dokunun Gönderin.
 4. Önerilen bir kişiyi veya uygulamayı seçin.
  • Bir mesajlaşma uygulamasına dokunmak, paylaşılacak kişilerin bir listesini getirir.
  • Bir notu bu şekilde paylaşmak, biçimlendirilmiş bir kopyasını gönderir (örneğin, bir fotoğraf notunu paylaşmak yalnızca fotoğrafı gönderir). Orijinal Google Keep notuna birini eklemek isterseniz, onu ortak çalışan olarak eklemek istersiniz.

  • Bir not için bir işbirlikçi eklemek için nasıl
   1. Bir not aç.
   2. Ekranınızın sağ alt köşesindeki Dikey Üç Nokta düğmesine dokunun.
   3. Ortak Çalışan düğmesine dokunun.
   4. Alıcının e-posta adresini girin.
   5. Dokunun Kaydedin.

Bir nottaki tüm ortak çalışanların profil resmi notun altında gösterilir. Kaldırmak için işbirlikçi, dokunun kendi profil simgesi de bir dip not, o zaman musluk düğmesini onların adı.

Google Keep’te notlar nasıl düzenlenir ve özelleştirilir

Google Keep’te notları yönetmenin ve özelleştirmenin birçok yolu vardır. Aksi takdirde, uygulama darmadağın olabileceğinden, bunu yapmak için zaman ayırmaya değer.

 • Etiketler-Bir nota uzun basın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki Etiket düğmesine dokunun. Notlarınızı etikete göre arayabilir ve sıralayabilirsiniz.
 • Sürükle ve Bırak-Bir nota uzun basın ve Google Keep’in ana sayfasındaki konumunu değiştirmek için notu sürükleyin.
 • İğneler-Bir nota uzun basın ve ekranınızın sağ üstündeki P giriş düğmesine dokunun. Sabitlenmiş notlar her zaman önce ana sayfada görünür.
 • Görünümler – Google Keep ana sayfasında profil resminizin solundaki düğmeye dokunun. Bu, Tek sütunlu ve Çok sütunlu arasındaki görünümü değiştirir.
 • Renk-Bir nota uzun basın ve ekranınızın sağ üstündeki Palet düğmesine dokunun. Notun arka planını değiştirmek için bir renge dokunun.
 • Arka plan-Bir notu açın ve ekranınızın sol alt köşesindeki Palet düğmesine dokunun. Notunuz için bir arka plan seçmek üzere sağa kaydırın

Denemek isteyeceğiniz ek özellikler

Google Keep, diğer bazı popüler not uygulamaları kadar güçlü olmasa da, Google ekosisteminin bir parçasıdır ve diğer Google hizmetleriyle iyi oynar. İşte denemek için Keep entegrasyonlarından birkaçı.

Keep’te bir hatırlatıcı oluşturduğunuzda, Google Takviminizle otomatik olarak senkronize edilir. Hatırlatıcı varsayılan takviminize eklenecektir. Aynı cihazda bir G Suite ve kişisel Google hesabı kullanıyorsanız, ayarları değiştirmeniz ve İşyeri yöneticinizin Keep’in tüm özelliklerini etkinleştirdiğinden emin olmanız gerekir.

Bir makale veya proje için fikir topluyorsanız, Google Keep notlarınıza doğrudan Google Dokümanlar’dan erişebileceğinizi bilmekten memnuniyet duyarsınız. Google Dokümanlar’daki yan paneli açmanız ve görüntüleri Keep’ten doğrudan belgenize sürüklemeniz yeterlidir. Yüzlerce notunuz varsa, yan paneldeki arama çubuğunu kullanarak hızlı bir şekilde bulabilirsiniz-Google araması kadar güçlüdür, ancak yalnızca metin ve sesli notlarınızı tarar.

Keep’in Google Asistan’la sorunsuz bir şekilde bütünleştiğini biliyor muydunuz? Bir Google Nest Hub kullanıyorsanız, “Hey Google, bir not alın.”Aynı ifadeyi telefonunuzda veya Google Uygulamasında da kullanabilirsiniz.

Google Keep ile hızlı ve kolay bir şekilde not alın

Google Keep, notları hızlı bir şekilde oluşturmanıza, düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan harika bir uygulamadır. Yeni bir Android telefonunuz varsa, Google Keep en iyi Android uygulamalarıyla birlikte telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Kaynak: https://www.androidpolice.com/what-is-google-keep-tips/?utm_source=pocket_mylist.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. ios’da hatırlatıcı çalışabilmesi için arka planda uygulamanın açık kalması gerekiyor ? bu soruna bir çözüm var mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir