Son Windows 10 ve 11 güncellemesini kurarken bir daha düşünün!
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Son Windows 10 ve 11 güncellemesini kurarken bir daha düşünün!

0

Windows 10 ve 11 için yayınlanan Nisan güncellemesi, VPN uygulamalarını bozmaya başladı. İşte detaylar.

Microsoft’un geçtiğimiz ay yayınladığı son Windows güvenlik güncellemeleri, Windows 11 kullanıcılarını deliye çevirdi. Sosyal medyada ve Windows forumlarında şikayetlerde bulunan kullanıcılar, Windows 11 güncellemesi sonrasında VPN erişiminde sorun yaşadıklarını bildirdi.

Windows 10 ve 11 güncellemesi VPN’leri bozuyor


Nisan 2024 güncellemesi olarak dağıtıma çıkan
KB5036893, KB5036894 ve KB5036892 sürümleri, Windows’ta bazı sorunlara yol açtı. Windows 10, Windows 11 ve Windows Server cihazlarında VPN’e bağlanılamadığı dile getirildi.

 

Konuyla ilgili açılan bir forum şikayetinde ise Microsoft, “Nisan 2024 güvenlik güncelleştirmesini yükledikten sonra VPN bağlantılarının başarısız olabileceğini” kabul etti. Şirket sorunu araştırdığını ve düzeltmenin yakın zamanda sunulacağını dile getirdi.

Kullanıcılar, güncelleme sonrasında çeşitli çözümler denemeye başladı. Bazı Windows 11 kullanıcıları VPN uygulamalarını yeniden yükledikten sonra VPN bağlantısının yeniden sağlandığını belirtti. En etkili çözüm ise Nisan 2024 Windows güncellemesini geri almak gibi görünüyor.

Nisan güncellemeleri

Windows 11 veya 10 işletim sisteminde Ayarlar > Windows Update > Güncelleme Geçmişi aracılığıyla kaldırılabiliyor. Ancak güncellemeyi kaldırarak Microsoft’un Nisan ayında düzelttiği açıklara yeniden izin vermiş olacaksınız.

Öte yandan pazarda Windows 10 hakimiyeti devam ediyor. İşletim sisteminin pazar payı Nisan ayına kadar yüzde 70’e ulaşarak, kullanıcıların yeni yerine eskiyi tercih ettiğini açıkça gösteriyor. StatCounter’ın son verilerine göre,

Windows 11’in pazar payı birkaç ay içinde yüzde 28’den yüzde 25’e düştü.

Peki siz hangi işletim sistemini tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir