Google Chrome’un iOS Sürümüne, Safari’den “Araklama” Yeni Özellik: Adres Çubuğu Taşınabilecek
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Google Chrome’un iOS Sürümüne, Safari’den “Araklama” Yeni Özellik: Adres Çubuğu Taşınabilecek

0

 

Apple’ın yaklaşık iki yıl önce Safari tarayıcılar için arama çubuğunu ekranın alt kısmına alma özelliğini getirmişti. Şimdi Google da Chrome tarayıcıda aynı değişikliği yaptı.

iOS cihazlarda pek çok kullanıcı tarayıcılarının arama çubuğunu ekranın alt kısmında kullanıyor. Apple bu değişikliği daha önce Safari tarayıcı için gerçekleştirmişti. Google’ın da Chrome için benzer bir çalışma yaptığı, geçmişte yayımladığı beta versiyonlarda da karşımıza çıkıyordu. Şimdiyse bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Google, Chrome’un iOS sürümü için geliştirdiği yeni özelliği kullanıcılara sundu. Artık Chrome’un iOS sürümü, isteyen kullanıcılar için Safari’ye benzer bir deneyim sunacak.

Chrome, Safari’nin özelliğini kopyaladı

chrome ios

Bu değişiklik zorunlu değil, Google kullanıcıları zorlamak yerine onlara bir alternatif sunuyor. Varsayılan versiyonda adres çubuğu yine uygulamanın üst kısmında yer alıyor. Adres çubuğunun yerini değiştirmek için Chrome uygulamasında Ayarlar’a girip “Adres Çubuğu” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Sonrasında da adres çubuğunu aşağı taşıma seçeneğini seçebiliyoruz.

Safari’de bu değişiklik yapıldığında, amaç kişilerin doğrudan parmaklarının altına bir arama çubuğu koyarak kullanıcıların telefonu daha rahat kullanmasını sağlamak olarak gösteriliyordu. Böylelikle daha akıcı bir internet deneyimi sunulabiliyordu. Öte yandan diğer tarayıcı uygulamalarının da benzer özelliklerini görmüştük. Genel olarak insanların şimdiye kadar alıştıkları arama deneyimi değişmemiş gibi duruyor. 

 

Kaynak:https://www.theverge.com/2023/10/31/23940005/chrome-ios-address-bar-bottom-of-the-screen 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir