Trabzon’da Pistten Çıkıp Kaza Yapan Uçak, Pide Salonuna Dönüştürüldü
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Trabzon’da Pistten Çıkıp Kaza Yapan Uçak, Pide Salonuna Dönüştürüldü

0

 

2018 yılında Trabzon’da pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı pide salonuna dönüştürüldü. Uçağın birkaç ay içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

13 Ocak 2018 tarihinde Türk havacılık tarihi için bir faciadan dönülmüştü. Pegasus Havayolları‘na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, Trabzon Havalimanı’na iniş yapmaya çalışırken kaymış ve denize metreler kala durabilmişti. Yaşanan olay sırasında neyse ki kimseye bir şey olmamış ancak “Zeynep” ismi verilen uçak hurdaya dönmüştü. Kazadan yıllar sonra, Zeynep ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, kazanın ardından Trabzon’daki uygun bir yere kaldırıldı ve terk edildi. Geçtiğimiz yıl konuyla ilgili olarak harekete geçen yerel yönetim, uçağın yatırımcılara tahsis edilmesine karar verdi. Abdülkadir Bektaş, Temel Şükrü Yılmaz ve Zafer Celap isimli vatandaşlar da bu uçağı pide salonuna dönüştürmek için harekete geçtiler. Ve şimdi, pide salonu olarak hizmet verecek uçak için son aşamaya gelindi.

4 milyon TL harcama yapıldı

Pide restoranına dönüştürülen yolcu uçağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Abdülkadir Bektaş şöyle konuştu: Uçağımızı yerleştirdik şu anda iç dizaynlarını yapıyoruz. Allah nasip ederse tesisimizi 1-2 ay komple tamamlayıp insanların hizmetine sunmaya başlayacağız. Uçakta hiçbir şey yoktu şu anda görsel bir kokpit yapıyoruz. Uçakta insanların sadece yemek yemeyip, oturabileceği çay kahvesini içebileceği bir konsept oluşturuyoruz. Uçağımızın hemen yanında cam fanuslarımız var. Trabzon’da ve Karadeniz bölgesinde çok yaygın değil ancak Türkiye genelinde yaygın. Bir yenilik olsun insanlar ailesiyle birlikte gelsin hem yemeğini yesin toplantısını yapsın o şekilde düşündük. Uçağımızın yanında fırınlarımızın bulunduğu binamız var orada bir salonumuz olacak. Uçağın içerisinde aynı anda 40-50 kişi yemek yiyebilecek tesislerimizle birlikte toplam kapasitesi yaklaşık 400 kişilik. Uçağımızın içerisine fırın olması, dolayısıyla ruhsat alma şansımız yok. Bunları düşündük ancak olma şansı yok. 3-4 arkadaş biraya gelerek birbirimize destek olduk tek başına yapılacak bir tesis değil. Şu ana kadar çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum.

Trabzon uçaktan pide fırını

Turizm sezonuna yetiştirmek için mücadele ediyoruz. Bu sene hava şartları iyi gitmeyince alt yapıyı bir türlü bitiremedik. Şu anda hızlandık inşallah turizm sezonuna yetiştireceğiz. Çevreden çok güzel tepkiler alıyoruz. Türkiye’de bunun üç dört bölgede örnek projeleri var. Uçağı bu duruma getirene kadar çok mücadele verdik. Uçak boru parçasıydı. İstanbul’da teknik ekip bulduk onlardan Allah razı olsun normalde bu uçak bu şekilde basit bir şekilde gelmez. Sadece uçak bize 4 milyona mal oldu, her geçen gün başka masraf çıkıyor. Uçağımızı tamamladığımızda inşallah depremzedeleri de ağırlayacağız.

Boeing 737-800’nin kaza yaptığı gün çekilen fotoğrafı:

Pegasus kaza

Sosyal medyanın da ilgisini çekti

Trabzon’da hayata geçirilen proje, Webtekno takipçilerinin dikkatinden kaçmadı. Gelin hep birlikte yapılan paylaşımlara bakalım.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Kaynak: https://www.webtekno.com/kaza-yapan-pegasus-ucagi-pide-salonuna-donusturuldu-h133856.html 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir